Desteklenecek projeler iki ay sonra belirlenecek

Desteklenecek projeler iki ay sonra belirlenecek
Merkezi Kütahya'da bulunan ve Afyonkarahisar, Manisa, Uşak illerini de kapsayan Zafer Kalkınma Ajansının 20 milyon TL bütçeli program için başvurusu yapılan 366 projeden 260'sı ikinci aşamaya geçti.

Merkezi Kütahya'da bulunan ve Afyonkarahisar, Manisa, Uşak illerini de kapsayan Zafer Kalkınma Ajansının 20 milyon TL bütçeli program için başvurusu yapılan 366 projeden 260'sı ikinci aşamaya geçti.
Ajanstan verilen bilgiye göre, bölgenin en rekabetçi olduğu sektörlerin desteklenmesi kararı doğrultusunda ajans uzmanlarının görevlendirildiği ilk aşamadaki eleme kriterleri, bölgenin projecilik anlamında ilk ciddi tecrübesini yaşaması nedeniyle mevzuatın izin verdiği ölçüde ve programın vazgeçilemez ilkelerine aykırı olmamak koşuluyla esnek tutuldu.
Buna rağmen, başvuru belgelerinin 3 nüsha halinde sunulması, bütçedeki ekipman, seyahat ve yapım işleri gibi olmazsa olmaz koşulların sağlanamaması, başvuru sahibinin projenin hazırlığı ve yönetiminden doğrudan sorumlu olup aracı olarak hareket etmemesi gibi kurallara uyulmayan projelerin elenmesi durumunda kalındı.
4 ilden sunulan 366 proje, ön inceleme aşamasında ajans uzmanlarından oluşan Ön İnceleme Komisyonu tarafından değerlendirildi. Projelerin idari ve uygunluk kontrolünü yapan komisyonun incelemesi sonucu 260 proje, bağımsız değerlendiriciler tarafından gerçekleştirilecek teknik ve mali değerlendirme süreci olan ikinci aşamaya geçmeye hak kazanırken, 106 proje uygun görülmedi.
Afyonkarahisar'dan 79 projeden 54'ü, Kütahya'dan 71 projeden 52'si, Manisa'dan 159 projeden 115'i, Uşak'tan ise 50 projeden 39'u ikinci aşamaya geçti. İkinci aşamaya geçen 260 projeden 179'unun kar amacı güden, 81'inin ise kar amacı gütmeyen kuruluşlara ait olduğu bildirildi.
Projesi ön inceleme aşamasında elenen paydaşların bundan sonraki mali destek programlarında daha başarılı projeler hazırlayacaklarına inanıldığı belirtilerek, ajansın her yıl en az iki mali destek programına çıkacağı göz önüne alınıp sonraki programlarda başvuru rehberlerinin daha dikkatli okunması ve şekilsel ölçütlere büyük önem ve özen gösterilmesi tavsiye edildi.
Ön inceleme sonuçları, ajansın ''www.zafer.org.tr'' internet sitesi aracılığıyla duyuruldu.

-DESTEKLENECEK PROJELER İKİ AY SONRA BELİRLENECEK-
20 milyon TL bütçeli program, kapsam dahilindeki illerde imalat sanayi, tarıma dayalı sanayi ve turizm alanlarında uygulanacak. Yenilikçilik, araştırma ve geliştirme, üretim teknik kapasitesi ve altyapısının geliştirilmesi, kurumsallaşma, kalite standartları, işbirliği ve kümelenme ve enerji verimliliği gibi konuları içeren projelerin desteklenmesi hedeflenen programdan, proje sunan işletmeler ve kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar yararlanabilecek.
Başarılı olarak değerlendirilen projeler, 20 milyon TL'lik kaynaktan, 50 bin TL ile 500 bin TL arasında hibe olarak desteklenecek. Destekler, özel sektör için proje toplam bütçesinin yüzde 50'sine, kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar için yüzde 90'ına kadar çıkabilecek.
İlk aşamayı geçen 260 proje, asıl değerlendirme için bağımsız değerlendiricilere teslim edilecek. Bağımsız değerlendiricilerin puanlamaları sonucu oluşturulacak başarılı projeler sırasıyla Değerlendirme Komitesi, Ajans Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulunun inceleme ve onayından geçerek desteklenmek üzere kamuoyuna ilan edilecek.
Değerlendirme sürecinin tamamlanması ve başarılı projelerin ilan edilmesinin haziran ayında gerçekleşmesi öngörülüyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com