Dev ahtapotun fotoğrafçıyla güreşi

Dev ahtapotun fotoğrafçıyla güreşi
Flaşla fotoğraflanmaktan memnun olmayan 6 metre uzunluğundaki dev Pasifik ahtapotunun kendisini fotoğraflayan dalgıcın ekipmanlarına sarılması sonucu ortaya ahtapotla dalgıcın güreşme görüntüsü çıktı.

ABD’nin California eyaletinde kaydedilen görüntüde, dev ahtapot kaygan kollarıyla fotoğrafçı Warren Murray’ın kullandığı pahalı kamera ekipmanını sarıyor. Murray’in arkadaşı David Malvestuto, bu mücadeleyi Monterey kenti yakınlarındaki Bluefish Koyu’nun 24 metre derinlikte filme aldı.


Görüntülerde Murray ekipmanını utangaç ve ender rastlanan ahtapota kaptırmamak için sımsıkı tutuyor ve kendini geriye doğru iterken ahtapotu fotoğraflamaya devam ediyor. Sonunda renkli ahtapot mücadeleden vazgeçip kendi habitatına, kayalıklara doğru yavaşça yüzüyor. Ahtapotla mücadeleye girişen fotoğrafçı Murray, “Meslektaşlarım beni kıskandı ve bana imrendi. Dalgıç olmayan arkadaşlarım ise korkup korkmadığımı sordu. Oysa böyle bir fırsat insanın hayatında bir kez karşısına çıkar” diye yaşadıklarını anlattı.


Dev Pasifik ahtapotlarının boyu 9 metreye kadar çıkabiliyor ve bu gizemli deniz canlıları 270 kilogram ağırlığına kadar ulaşabiliyor. Ahtapotlar, kemik yapıları bulunmadığı için dar çatlaklar ve kayalıklar arasından rahatlıkla geçebiliyor. Sahip oldukları sekiz kolda da vakum gücü bulunan Pasifik ahtapotları, keskin ağızlarını yengeç ve midye gibi avlarının sert kabuklarını ezmede kullanıyorlar. (SBK)

Akis

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com