Dev atıksu arıtma tesisleri tamamlanıyor

Dev atıksu arıtma tesisleri tamamlanıyor
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan yeni Atıksu Arıtma Tesisleri'nin 2009 yılı sonunda tamamlanacağı bildirildi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan yeni Atıksu Arıtma Tesisleri'nin 2009 yılı sonunda tamamlanacağı bildirildi.
 Belediyenin büyük projelerinden birisi olan tesislerin inşaatı, Alpu Yolu'nun 3. kilometresindeki sahada sürüyor. ESKİ Genel Müdürü Garip Yıldırım, inşaat sahasında basın mensuplarına çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Yeni Atıksu Arıtma Tesisleri'nin yaklaşık 50 milyon TL'lik dev bir proje olduğunu belirten Yıldırım, tesisin son teknolojiye uygun olarak inşa edildiğini söyledi. ESKİ Genel Müdürü Garip Yıldırım, tesisin kendi elektrik ihtiyacının büyük bölümünü atıksulardan elde edeceğini ve bu işlemi yapacak olan enerji üretim kulelerinin beton inşaatının da tamamlandığını ifade ederek, 'Yürütülen proje, parasal olarak geri dönüşü olmayan, ancak çevresel anlamda büyük önem taşıyan bir projedir. Yeni atıksu arıtma tesisleri, Porsuk Çayı'nı tarımsal sulamada kullanan Alpu Ovası ve Sakarya Havzası için hayati önem taşımaktadır. İnşaat çalışmalarına geçtiğimiz yaz başladığımız arıtma tesislerini bu yılın sonunda tamamlamayı hedefliyoruz. Tesis tamamlandığında günlük 70 bin metreküp arıtma yapacak. Yeni tesislerin hizmete girmesinin ardından mevcut tesislerde de yenileme çalışmalarına geçeceğiz. 2010 yılıyla birlikte her iki tesiste günlük toplam 130 bin metreküplük arıtma hacmine sahip olacağız. Arıtma tesislerimizi Eskişehir'in gelecek 20 yıllık ihtiyacına cevap verecek şekilde planladık' dedi.
Bilgilendirme toplantısına, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Kazım Kurt ve Meclis Üyesi Erdal Caferoğlu da katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com