Dev Özelleştirme Yapıldı!

Dev Özelleştirme Yapıldı!
İstanbul Büyükşehir Belediyesi özelleştirilecek İstanbul Deniz Otobüsleri AŞ'nin (İDO) ihalesi için çalışmalarını tamamladı.

 Pek çok yerli ve yabancı yatırımcının merakla beklediği ihale bugün gerçekleştirildi.

İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin (İDO) yüzde 100 oranındaki hissesinin özelleştirilmesi ihalesinin açık artırmasında en yüksek teklifi 861 milyon dolar ile Tepe-Akfen-Souter-Sera Ortak Girişim Grubu verdi.

Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen ihaleye 5 girişim grubu toplam 9 firmayla katıldı.

İDO'nun yüzde 100 oranındaki hissesinin satışa çıktığı ihale açık usülle yapıldı.

İHALEYE KİMLER KATILDI?

İhaleye katılan firmalar şöyle:
Tepe-Akfen-Souter-Sera Ortak Girişim Grubu,
Global Liman İşletmeleri A.Ş.,
Yıldırım Holding A.Ş.,
Deniz Turizm Yatırımları A.Ş. (Koç Holding) - Stena Yatırım Holding A.Ş. (İsveç) Ortak Girişim Grubu ile
Torunlar Gıda San. Ve Tic. A.Ş.

İHALE SÜRECİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İDO'nun özelleştirilmesine yönelik ihale sürecini 6 Ocak Perşembe günü başlatmış, 17 Ocak'tan itibaren de şartname satışa sunulmuştu. Kapalı zarf usulüyle teklif alınarak, pazarlık ve açık artırma yapılmak suretiyle sonuçlandırılacak ihaleyle İDO'nun yüzde 100 oranındaki hisseleri blok satış yöntemiyle özelleştirilecek. İhaleye girmek isteyen katılımcılar, 20 bin dolara şartname aldı.

12 şirketin şartname aldığı İDO özelleştirmesinde şirketler teklif dosyalarını 31 Mart'ta ihale komisyonuna teslim etmişti.

Açık ihale usulü ihale edilecek İDO'dan gelecek gelir başta metro inşaatları olmak üzere İstanbul'un ulaşım yatırımlarına aktarılacak.

İhale bedeli olarak teklif edilen tutar, Hisse Satış Sözleşmesinin imza tarihinde peşin olarak ödenecek. Büyükşehir Belediyesince 1987 yılında kurulan İDO, 18 hatta, 25 deniz otobüsü, 10 hızlı feribot, 17 arabalı vapur ile 36 iskelede hizmet veriyor. Geçen yılı kârla kapatan şirketin 2011 yılı beklentisi 380 milyon TL ciro. Bunun yaklaşık 120 milyon lirası faiz, vergi ve amortisman öncesi kâr.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com