Devler biraraya geldi

Devler biraraya geldi
Kimlik ve şifre hırsızlığına karşı bilişim devleri yeni bir savaş başlattı. Facebook, Google, Yahoo gibi devler bir araya gelerek, daha güvenli bir internet sağlayacaklar.

Dünyada her gün binlerce kişinin internet kimlik ve şifrelerini çaldırmalarına yol açan ve “phishing” olarak adlandırılan hırsızlığa karşı internet dünyasının devleri bir araya geldi.

Google, Microsoft, Yahoo, Facebook ve Linkedin'in de aralarında bulunduğu 15 büyük şirket, DMARC adı verilen ortak sistem ve çalışma grubuyla güçbirliğine gidecek. Bu yolla, e-postaların kimin tarafından gönderildiği konusunda daha güvenilir bir doğrulama sağlanarak, phishing yöntemiyle daha etkin mücadele amaçlanıyor.

Phishing nedir?

Phishing, internet kullanıcılarının e-posta yoluyla kandırılarak kimlik ve şifrelerinin ele geçirilmesi üzerine kurulu bir hırsızlık yöntemi. Gönderdikleri e-postalara bankalar, Facebook, Google ya da diğer güvenilir internet sitelerinden geliyor görüntüsü veren dolandırıcılar, maildeki linkleri tıklayan kullanıcıları yine sahte sayfalara yönlendiriyor. Bu yolla kişilerin internet kimliklerini ve şifrelerini ele geçiren dolandırıcılar, bunları banka hesaplarını ele geçirmek, şantaj ve daha birçok yasadışı amaç için kullanabiliyor.

İnternet devleri, sosyal medya ağları, bilişim güvenliği şirketleri ve büyük finans kuruluşlarını bir araya getiren DMARC girişimi, phishing yöntemi ve spam'le mücadelede önemli bir aşama olarak nitelendiriliyor. Girişim, “alan adı temelli mesaj doğrulama, raporlama ve uygunluk” sisteminin İngilizce kısaltmasından yola çıkılarak DMARC olarak adlandırıldı. DMARC, phishing ve spam'le mücadelede yeni yöntemler geliştirmeye çalışacak ve ortak politika ve standartlar getirecek.

PayPal, Google ve Facebook'un öncülüğünde oluşturulan ve kullanılan sistem, diğer internet devleri ve phishinge en fazla maruz kalan banka ve finans kuruluşlarının da katılımıyla daha da güçlenmiş oldu. Grupta Microsoft, Yahoo, AOL ve Google'ın yanısıra, Facebook, LinkedIn American Greetings Corporation, bankacılık kuruluşları Bank of America, Fidelity Investments ve PayPal, ayrıca bilişim güvenliği şirketleri Agari, Cloudmark, eCert, Return Path ve Trusted Domain Project bulunuyor.(ANK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Apple, iOS 8'in son kullanım oranını açıkladı08 Ocak 2015 Perşembe 14:04
 • Kuyruklu yıldız kaşifi Philae kayboldu06 Ocak 2015 Salı 12:12
 • WhatsApp, Snapchat'e özendi02 Ocak 2015 Cuma 15:24
 • Dünya bu buluşu konuşuyor!26 Aralık 2014 Cuma 15:01
 • Android telefon kullananlar dikkat!26 Aralık 2014 Cuma 11:39
 • iPhone 6S mini geliyor25 Aralık 2014 Perşembe 10:59
 • Nabız ve tansiyonu yanlış ölçüyorlar25 Aralık 2014 Perşembe 10:32
 • Şimdi de LG G3 patladı24 Aralık 2014 Çarşamba 13:17
 • Facebook 2014 yılını kısaca özetledi10 Aralık 2014 Çarşamba 10:29
 • Samsung fena patladı!09 Aralık 2014 Salı 11:19
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com