Devler Lig'inde Bir Başka Türk Firması!

Devler Lig'inde Bir Başka Türk Firması!
Barca'nın çantalarını da artık bir türk firması yapacak.

Bugünlerde Türkiye pek de alışık olmadığı şeyleri tartışıyor. Bir sürü makro ekonomik verinin ve tahminin eşliğinde dünyanın en büyük 10 ekonomisi içerisine hangi yılda gireceğimiz, AB'ye üye olabilecek konuma geldikten sonra çatırdayan birliğe gerçekten girmek isteyip istemeyeceğimiz… Kimine göre bunlar artık yayından fırlamış olan Türkiye'nin varacağı kaçınılmaz hedefler. Kimine göre ise boş birer hayal.

Hatta bu tezi savunanların bir de koyduğu kalkınmışlık ve gelişmişlik kriteri var: Ne kadar global markanız var ki?
 

Alında birçok global dev markanın (Coca-Cola, HSBC, Dexia) sürücü koltuğunda Türkler'in oturuyor olması buna çok açık bir yanıt olabilir fakat Türkiye'nin global pazarlardaki yükselişi sırf yöneticileriyle de sınırlı değil.


Avrupa pazarlarında hüküm süren Arçelik, Vestel, dünyanın en lüks çikolata markalarından biri Godiva'yı satın alan Ülker, Eti, Goldaş, Turkcell, Türk Hava Yolları gibi etki gücü tartışılmaz markaların yanında Türk bankalarının büyük bir bölgesel güç olma özelliğini de unutmamak gerekiyor. Elbette bu markalar sadece kulağımıza aşina gelenler. Aslında bir kısmımızın ilgi alanına girmediği için duymadığımız ya da Avrupalıların daha çok aşina olduğu birçok Türk markası dünya liginde ya zirvede ya da zirveye oynuyor.

BARCELONA ÇILGIN TÜRKLER'E ALIŞTI

Fakat bu markalar arasında özellikle çocuklu ailelerin çok iyi bildiği biri var ki, bu hafta rakiplerine çok büyük bir çalım attı. Yaptığı anlaşma bütün dünyada büyük ses getiren Türk Hava Yolları'nın 2010 yılında resmi sponsoru olduğu Barcelona dün bir Türkle daha tanıştı.

Daha önce rüya lig için ürettiği lisanslı çantalar NBA tarafından “en iyi çanta dizaynı” ödülüne layık görülen Hakan Çanta, şimdi de bir diğer efsanenin; Barcelona'nın yükünü taşımaya hazırlanıyor.


Hakan Çanta'nın Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Hacısoyu, Manchester United ve Türkiye'de dört büyük kulüple (Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor) yapılan lisans anlaşmalarının ardından Barcelona gibi bir devle yapılan lisans anlaşmasından çok büyük beklentilere sahip. Bu anlaşma uluslar arası piyasada da büyük ses getireceğe benziyor.

POCAHONTAS'TAN MANCHESTER VE BARCELONA'YA

1955 yılında Mercan Yokuşu'nda temelleri atılan Hakan Çanta'nın 1994 yılında ünlü çizgi film kahramanı Pocahontas'la başlayan lisanslı ürün macerasında böylece zirve noktalardan birine de gelinmiş oldu. Elinde 30'dan fazla lisans bulunan ve Barbie, Hello Kitty, Bakugan, Sünger Bob gibi çocukların sevgilisi olan çizgi film kahramanlarıyla sektörün en büyüğü haline gelen Hakan Çanta'yı pazarda rakipsiz hale getiren ise 2007'de gösterime giren Örümcek Adam 3 filmi oldu.

Hakan Çanta'nın bu kadar hızlı bir satış grafiği yakalamasının bir önemli sebebi de bu kahramanların sadece Türkiye'de değil Avrupa, Ortadoğu ve Rusya'da da lisanslı üreticisi olması. Örümcek Adam 3'le 200 bin çanta üreten Hakan Çanta'nın Barcelona anlaşmasıyla ise spor çanta pazarında atak yapmaya hazırlandığını söylüyor Hakan Hacısoyu.
Futbol kulüplerine yönelik lisanslı çanta satışları içerisinde en çok satışın Galatasaray çantalarında olduğuna dikkat çeken Hacısoyu, Barcelona çantalarını ise bir lansmanla tanıtacaklarını belirtiyor.

BİR BOMBA DAHA YOLDA

Görünen o ki, Hakan Çanta'nın hamleleri Barcelona ile sınırlı olmayacak. Çünkü Hacısoyu, Örümcek Adam 4 filminin yaratacağı 3 Boyutlu çılgınlığı da dört gözle bekliyor. 2012'de gösterime girecek olan Örümcek Adam 4 için Hakan Çanta'nın üreteceği çantanın da ışık ve ses özelliğine sahip bazı butonlarla fanatiklerine sürpriz yapması planlanıyor. Hacısoylu, ayrıca bu filmle Hakan Çanta'ya yeni üretim rekoru da kırdırma hedefinde.

ÇİN'İN AVANTAJI BİTİYOR

Elbette birbiri ardına yapılan anlaşmalar ve bu rekor üretim beklentisi şirketi ciddi bir tesis yatırımına zorlamış durumda. Bu sorunu daha önce Çin'de ürettirerek aşmaya çalışan Hakan Çanta'nın 2010'da aldığı ve hayata geçirmeye başladığı bir karar ise oldukça çarpıcı. Çin'de artık üretim maliyetlerinin yükselmeye ve Çin'deki işgücünün daha yüksek ücretler talep etmeye başladığını söyleyen Hacısoylu, bu şartlarda Türkiye'de üretim yapmanın kendileri için daha cazip hale geldiğine dikkat çekiyor.

ÜRETİMİN ÜÇTE BİRİNİ TÜRKİYE'YE KAYDIRDI

Bu avantajı fark etmelerinin ardından bir üretim tesisi kurduklarını anlatan Hacısoylu toplam çanta üretiminin ilk aşamada üçte birini bu tesise taşıdıklarını belirtiyor.
Hakan Çanta'nın bu hamlesi aslında Türk tekstil sektörü için de çok önemli bir sürece girildiğinin göstergesi. Yıllardır ucuz işgücüyle rekabet edilemez ve başa çıkılamaz hale gelen Çin'in artık efsane olan bu avantajını kaybetmeye başladığı, Çin'de üretim yaptıran bir firmanın hamlesiyle müjdelenmiş oluyor.

EN AZ ASLI KADAR SAHTE VAR
 

Her ne kadar cirosunun çok büyük bir bölümünü çantadan elde etse de aslında Hakan Çanta'nın tüm üretimi çantayla sınırlı değil. Kırtasiyeden, şemsiyeye, deri ürünlerinden Türkiye'nin en büyük şirketlerine üretilen promosyon ürünlerine kadar birçok ürünü de üreten Hakan Çanta'nın bu sıralar en büyük sıkıntısı ise sahte ürünler. Hatta öyle ki şirket rakiplerinden daha fazla, sahteleriyle rekabet ediyor.
Hacısoylu, çantada lisanslı ürünler pazarında üretilen ürünlerin en az orjinali kadar sahtesinin bulunduğundan şikayet ederken sahte pazarının bir türlü önüne geçilemediğinden de yakınıyor.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com