Devlet bankası İslami bankacılığa geçiyor!

Devlet bankası İslami bankacılığa geçiyor!
İslami bankacılık olarak adlandırılan katılım bankacılığı yapmak için Halk Bankası’nın ardından Ziraat Bankası da BDDK’ya başvurdu.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın, iki kamu bankasının katılım bankacılığı yapabileceğini ifade etmesinin ardından Ziraat ve Halk Bankası’nın katılım bankacılığı konusunda adım atmaya hazırlandıkları öğrenildi.
 
Buna göre her iki banka da katılım bankacılığı için sıfırdan yeni lisans alarak iki yeni banka kurulmuş olacak.
 
Böylelikle 49 bankanın ve 4 katılım bankasının faaliyet gösterdiği sektöre 2 yeni banka daha eklenecek.
 
Hükümet, bugün 72 milyar TL aktif büyüklüğe kavuşan faizsiz bankacılık sektörüne, kamu sermayeli iki bankayı katmayı hedefliyor.
 
Arap sermayesinin önemli araçlarından biri olan faizsiz bankacılık alanındaki yüksek kârdan pay alabilmek için Halk Bankası’ndan sonra Ziraat Bankası da harekete geçti. Ziraat Bankası’nın İslami bankacılık yapmak için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) katılım bankacılığı lisansı alacağı öğrenildi.
 
İslami usullere uygun yeni bir tüzel kişilik kazanacak olan Halk ve Ziraat Bankalarına ilk sermayeyi Hazine Müsteşarlığı koyacak. Hazine Müsteşarlığı’nın faizsiz ürünlerden oluşan gelirleri yeni bankaya sermaye olarak aktarılacak.
 
Yeni kurulacak bankaların bir genel müdürlüğü olacak. Genel müdürlükte 150 ila 200 civarında personel görev yapacak. (CTK)
 
Kaynak: Sol

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com