Devlet Hastanelerinde bir ilk

Devlet Hastanelerinde bir ilk
Bir hastanın tıkanan şah damarı, Türkiye'de ilk defa Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesi'nde ameliyatsız olarak açıldı.

Bir hastanın tıkanan şah damarı, Türkiye'de ilk defa Kütahya Evliya Çelebi Devlet Hastanesi'nde ameliyatsız olarak açıldı.
3 aydır şah damarı rahatsızlığı çeken 71 yaşındaki Ekrem Bayram, Evliya Çelebi Devlet Hastanesi'ne giderek muayene oldu.
Yapılan tetkiklerde Bayram'ın sol şah damarının tıkalı olduğunu tespit edildi. Bayram'ın tıkanan damarı, Evliya Çelebi Devlet Hastanesi Girişimsel Radyoloji Servisi'nde yaklaşık 1 saat süren bir işlem sonrası başarıyla açıldı.
Ekrem Bayram'ın beyne kan taşıyan ana damarı olan şahdamarlarındaki tıkanıklığının ilerinde felce yol açtığını belirten Girişimsel Radyoloji Servisi Sorumlu Uzman Dr. Nurullah Doğan, 'Damarında ciddi tıkanıklık bulunan hastamızda, kasık atardamarından özel kateterlerle girilerek sol şahdamarı içerisine stent adı verilen özel aletler yerleştirildi.
Hasta başarılı geçen işlem sonrası 1 gün hastanede kalarak taburcu edildi. Türkiye'de ve Kütahya'da ilk kez bir devlet hastanesinde yapılan bu işlemde, Uludağ
Üniversitesi'nden gelen bir ekip de bize eşlik etti' dedi.
Ekrem Bayram'a işlem sırasında genel anestezi yerine lokal anestezi verildiğini bildiren Dr. Doğan, kasıktaki 3-4 milimetrelik bir kesiden girilerek yapılan işlem boyunca hastanın uyanık olduğunu ve kendileri ile sohbet ettiğini anlattı.
Doğan, Türkiye'de şimdiye kadar sadece üniversite hastanelerinde uygulanan bu yöntem sayesinde, hastaların tedavisi sırasında risk ve hastanede kalış sürelerinin en aza indiğini ifade etti. Doğan, bu yöntemin felcin önlenmesinde etkin bir yol olduğunu sözlerine ekledi.
Ekrem Bayram da kendisini sağlığına kavuşturan Dr. Nurullah Doğan ve ekibine teşekkür etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com