Devlet Hesabını Bilecek!

Devlet Hesabını Bilecek!
Sanayi ve Ticaret Bakanı: Bu Ticaret Kanunu şeffaflığa hesap verilebilirliğe önem veren bir kanundur..

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, ''Bu ticaret kanunu şeffaflığa, kayıt altında olmaya, hesap verilebilirliğe imkan veren, raporlamalara önem veren daha iyi bir hesap kitap sistemini oluşturmaya önem veren bir ticaret kanunudur'' dedi.

Bakan Ergün, Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası tarafından düzenlenen Yeni Türk Ticaret Kanunu Semineri'nin açılışında yaptığı konuşmada, muhasebecilik mesleğinin bir anlamda hesabı kitabı bilmek olduğunu ifade ederek, hesabın bilinmesiyle hesaba göre politikaların oluşturulduğunu ve geleceğin ona göre kurgulandığını bildirdi.

Kayıt dışılılıkla mücadelenin arttığında ve bir çok şey kayıt altına girdiğinde muhasebe mesleğinin önemi ve değerinin de arttığını söyleyen Ergün, Yeni Türk Ticaret Kanunu ile defterlerin de eski usulde tutulmayacağını, bilgisayarın bile iş hayatına girmesiyle birçok değişiklikler yaşandığını kaydetti.

Maliyetler yüksek olduğu için kayıt dışılığın tercih edilebildiğini dile getiren Ergün, şöyle konuştu:

''Ancak yeni organizasyonlarla maliyetleri azaltan kar marjını artıran ciroları yükselten organizasyonlar ortaya çıktığı için kayıt sistemi yeniden ön plana çıkıyor. Muhasebecilik sadece mevcut bilançoları tutmaktan ibaret olmaması işletmelere küresel gelişmeler, ulusal gelişmeler karşısında yön veren yol gösteren onlara rakamların dilini öğreten bir mekanizmaya dönüşmesi lazım.''

Türk Ticaret Kanunu'nun çok yenilikler getirdiğini söyleyen Ergün, ''Bugünün şartlarına imkan veren bugünün şartlarına uygun ve bize bir çok ufuklar açan bir sürü unsur var. Sadece şirketlerin internet kurması bile hem şeffaflık açısından hem dünyaya açılmaları açısından önemli. Bilişim sektöründe çok önemli hareketlilik meydana getirecek unsurlar var bu kanunda. Bilişim sektörü de bunları çok yakından takip etmektedir'' dedi.

DEVLET HESABINI BİLECEK
Devletin de hesabını kitabını bilmesi gerektiğine dikkati çeken Ergün, ''Bir anlamda bütçesini denkleştiremeyen borçların bütçe içerisindeki yerini geliri içerisindeki yerini, yüksek faiz ödemelerinin ne anlama geldiğini diğer açıkların bütçe açıklarının ne olduğunu, toplumu nasıl etkilediğini hesap edemeyen bir hükümetin muhasebesi düzgün sayılmaz'' diye konuştu.

Ergün, dün akşam İstanbul'daki bir toplantıda bir öğrencinin kendisine Türkiye'nin borçlarının çok artığını söylediğini belirten Ergün, şöyle devam etti:

''Rakamsal olarak baktığın zaman öyle görünüyor. Rakamı doğru okuduğun zaman öyle mi? Şöyle bir örnekle izah etmek durumunda kaldık. 2002 yılında Türkiye'nin 100 lira geliri vardı, 61 lira borcu vardı. GSMH'nın yüzde 61'i kadar borç vardı. Kamu borç stoku. 9 ay vadeliydi ve yüzde 60 faiz ödemek gerekir. Böyle bir borç yapısı vardı. Şimdiye geldiğimizde 400 lira geliri olan bir noktadayız, 100 lira borcumuz var. 60 liraya göre 40 lira daha fazla yani neredeyse iki katına yakın borç artışı görülüyor. Ama gelir 400 lira. Gelirin yüzde 25'i kadar borcumuz var. Vadesi 10 yıla yakın faizi yüzde 6. Hangisi şimdi borç.. Rakamı sadece 'Türkiye'nin borcu 60 liradan 100 liraya çıkmış' dediğin zaman artmış diye bakıyor. Ama işin ayrıntısına indiğin zaman geliriyle faiz oranıyla ve vadesiyle mukayese ettiğin zaman o zaman gerçeğin ne olduğunu görüyor. Dolayısıyla rakamların ne manaya geldiğini hesabın kitabın nasıl tutulması gerektiğini, piyasaya muhasebeci mali müşavir arkadaşlarımızın bu vesileyle çok daha iyi şekilde anlatabilmesi fırsatları doğmaktadır.

Bu ticaret kanunu şeffaflığa, kayıt altında olmaya, hesap verilebilirliğe imkan veren, raporlamalara önem veren daha iyi bir hesap kitap sistemini oluşturmaya önem veren bir ticaret kanunudur. Muhasebeciler açısından önemi belki bu noktadadır. Ama tüccarlar açısından sanayici açısından da başka bir sürü önemli hususlar var.''

Bakan Ergün, ikinci düzenlemelerin de bakanlığın üzerinde yoğun olarak çalıştığı düzenlemeler olduğunu ifade ederek, ''Bunlar da belirli bir noktaya geldiğinde arkadaşlarımızla paylaşacağız. Yani gizli düzenlemeler yapmıyoruz. Eskidendi. Gizli yönetmeliklerle idare edildiği zamanlar oldu memleketin. O gizli yönetmeliklerin hepsi artık kalktı. Şeffaflık dönemi var. Biz gizli yönetmelik hazırlamıyoruz. O yönetmeliklerin hepsi şeffaf ticaret kanununun şeffaflığın gerektirmiş olduğu şekilde sizlerle paylaşılacaktır'' değerlendirmesinde bulundu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com