Devlet ile üniversite birleşiyor

Devlet ile üniversite birleşiyor
Adıyaman Üniversitesi ile Adıyaman Valiliği arasında devlet hastaneleri ile tıp fakültesinin müşterek kullanımına ilişkin protokol imzalandı.

Adıyaman Devlet Hastanesi, 82. Yıl Devlet Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesiyle müşterek çalışacak. Tıp fakültesinin öğretim üyeleri devlet hastanelerinde sağlık hizmeti sunacak.

Adıyaman Valisi Ramazan Sodan'ın makamında müşterek kullanımla ilgili protokol imzalandı. Vali Ramazan Sodan ile Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü tarafından imzalanan protokole, Sağlık Müdürü Mehmet Emin Taş, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Selahattin Bekmez ve Prof. Dr. Cemil Kara, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Yılmaz katıldı.
Rektör Prof. Dr, Mustafa Talha Gönüllü imza töreninde yaptığı konuşmada tıp fakültesiyle ilgili yapılan eleştirilere sert bir şekilde cevap verdi.

Konuşmasında özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ ve Bakanlık personeline övgüler yağdıran Rektör Prof. Dr, Mustafa Talha Gönüllü, sağlık açısından mutlu bir güne gelindiğini belirtti.

"BU İŞ OYUNCAK DEĞİL, OYUNCAĞI KURUP OYNATMIYORUZ"
Gönüllü, eleştirilerle dolu konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Bu protokol devlet hastanelerinin üniversite ile birlikte çalışma projesidir. Bunun çerçeve projesini imzalıyoruz. İnşallah YÖK ve Sağlık Bakanımızın onaylamasıyla bu protokol yürürlüğe girmiş olacak. Tıp fakültesinde ki çalışmalar iki etap halinde devam ediyor. Tıp fakültesini en kısa zamanda açacağız. Ancak bir hastanenin açılması fiziksel, tıbbi ve personel yönünden olur. Sadece cihazın alınmasıyla bu iş bitmez. Cihazların kullanılabilirliği de önemlidir. Çünkü kalibre edilmemiş cihazlar doğru sonuçlar vermez. Özellikle sağlıktan bahsettiğiniz zaman çok deneyimli insanlar tarafından kullanılması gerekir. Sadece fiziki yapının olduğundan ifade edilerek, hazır olduğunu belirtmemiz doğru değildir. Yani laboratuarlarda deneyimli insanların olması gerekir. Ayrıca görev alacak hocaların olması gerekir.

Diğer üniversitelerin tıp fakültelerinin kaç yılda randımanlı hale geldiğine bakabilirsiniz. En az 10 yıl sürmüştür. Çok acele ederseniz, plansız programsız hareket ederseniz geri dönüşü olmayan çok büyük zararlar doğurursunuz. Özelliklede sağlık konusu en önemli konudur. İnsanlar kalite yönetimi konusunda uğraşırken, bizim gözü kör bir şekilde hareket etmemiz yanlış olur. İlk aşamada üniversitedeki hocalarımız halkımıza devlet hastanelerimizde hizmet verecektir. Üniversite hastanelerinin kurulması ve sistemin oturması zaman alacaktır. Öyle 'kurdum, başladım' demekle bu iş olmuyor.

Bu iş oyuncak değil, oyuncağı kurup oynatmıyorsunuz. Burada hastaneden bahsediyoruz. Hastanelerde insanlar ölebilir. Yeterince hocamız var mı? Bunu etüt edebildik mi? Ben göreve geldiğimde tıp fakültesinde yaklaşık 20 hoca vardı. Bunun içersinde birkaç tane profesör ve yardımcı doçent var. Bunlarla üniversite hastanesi kurulabilir mi? Hastaneyi sene başında hizmete geçireceğiz; dedik. Bunu yapacağız bunun başka yolu yok."

"ÇATISI SU AKITIYOR"
Rektör Prof. Dr, Mustafa Talha Gönüllü, tıp fakültesi binasının çatısının aktığını ve bir çok eksikliğinin olduğunun altını çizerek, "Tıp fakültesi inşaatı bitmiş gibi gözükebilir ama içersinde eksiklikler var. Planında yanlışlıklar var. Acil kısmına gidip bakabilirsiniz. Çatı su akıtıyor. Sızdırmazlıklar problemi var. Yeraltı suyu ile ilgili problemler var. Ama biz bu problemleri çözeceğiz, süreç devam ediyor. Eşyaların erkenden alınması yanlış olmuş. Biz onları koruyoruz. Adıyaman Üniversitesi'nin en iyi hale gelmesi için kaliteden ödün vermeyeceğiz" dedi.

İmza töreninde konuşan Vali Ramazan Sodan ise, "Adıyaman Valiliği ile Adıyaman Üniversite arasında devlet hastanelerinin ortak kullanımı iş birliği protokolü imzalıyoruz. Devlet hastanelerinin ortak kullanılması fikri Sağlık Bakanımız tarafından söylemişti. Devlet Hastanesi, 82. Yıl Devlet Hastanesi ve Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ni üniversitemiz müşterek olarak kullanacak. Adıyaman Üniversitesi'nin açılması, donanımı hayli zaman alacaktır. Dolayısıyla hem zaman hem kaynak israfı olacaktır. Müşterek kullanım üniversite, sağlık müdürlüğü ve vatandaş için hayırlı olacaktır" şeklinde konuştu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com