“Devlet kendi eliyle köy kapatıyor”

“Devlet kendi eliyle köy kapatıyor”
Milliyet gazetesi yazarı Mehveş Evin, Büyükşehir Yasası üzerinden iktidarı eleştirdi.

devletin kendi eliyle köy kapattığını yazan Mehveş Evin, “büyükşehir yasası”nın hayati yönünü köşesine taşıdı.
 
İşte o yazıdan bir bölüm:
 
“Orada bir köy yok uzakta
 
Büyükşehir yasası, Türkiye’de 16 bin köyün tüzel kişiliğinin sonlanmasını, yani kapatılmasını öngörüyor. Evet, yanlış okumadınız, devlet kendi eliyle “köyünü kapatıyor”. Güvenlik veya “baraj suları altında kalacak” gibi gerekçelerle boşaltılan, yalnızlaştırılan, göçe zorlanan köyler, bu yeni yasayla şimdi de “mahalle” olmaya zorlanıyor.
 
Bunun anlamı, köyün bitirilmesidir. Zira yasayla köylüler vergiye tabi tutulacak, köyler imara açılacak ve tarım arazileri artık maden ocağı, turizm işletmesi veya özel mülk olacak!
 
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, felaketin boyutunu şu sözlerle özetliyor: “Orada bir köy yok uzakta!”
 
Köy olmazsa ne yiyeceksin?
 
Türkiye’nin bambaşka yörelerinden, farklı partilerden gelen sekiz belediyenin İstanbul’daki “Cittaslow-Sakin Şehir” buluşmasında, “Büyükşehir Yasası”nın hiç gündeme gelmeyen bu hayati yönü ele alındı.
 
“Köy köktür... Köy tohumdur! Köy, geçmiş ve gelecektir. Köyleri güçlendirmek, geleceğin köyleri haline getirmek mümkün. Biz bunu üretici birliklerini güçlendirerek yapıyoruz” diyen Soyer, soruyor: “Köy olmazsa, çiftçi olmazsa şehirdekiler ne yiyebilir ki?”
 
Seferihisar’dan dokuz köy, büyükşehir yasasına karşı topladıkları imzaları 4 Ocak’ta Anayasa Mahkemesi’ne  sunacak. Diğer köyler başlarına gelebilecek felaketin ne kadar farkında, bilmiyoruz...
 
İlerlemiş toplumlarda yerel üretici desteklenir, açlık ve sağlıklı beslenme için yeni çözümler üretilirken bizde köylerin kapatılması, vahametin son halkası. Üstelik sadece yiyecek-geçim-sağlık üçgeninden ibaret değil mesele:
 
Anadolu topraklarında bin yıllardır biriken kültür, kısa vadeli gelir kaynakları yaratmak uğruna tarumar ediliyor. Sorarım size, bu mu geleceğin Türkiye’si?” (CTE)
 
Yazının tamamı için tıklayın: http://gundem.milliyet.com.tr/devlet-kendi-eliyle-koy-kapatiyor-/gundem/gundemyazardetay/02.01.2013/1650005/default.htm

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com