Devlet memura 250 lira seyyanen zam yapmalı

Devlet memura 250 lira seyyanen zam yapmalı
Devletin her memura 250 lira seyyanen zam yapması gerektiğini savunan Türker, ülkemizde vergi düzeninin çarpıklığını vurguladı.

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Genel Başkanı Masum Türker, “Bizim vergi düzenimiz, halka eziyet ederek verilendirmek üzeredir”dedi. Türker, Kütahya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasınca, Ticaret ve Sanayi Odasında (KÜTSO) düzenlenen ''Ekonomik Kriz Yönetimi ve Çözüm Önerileri'' konulu panelde, önemli açıklamalar yaptı.

Devletin her memura 250 lira seyyanen zam yapması gerektiğini savunan Türker, ülkemizde vergi düzeninin çarpıklığını vurguladı.

Türker, Ford firmasının 1929 yılında işçi çıkarmayıp çalışanlarına, ücretlerine karşılık kredi açarak otomobil vermesi ve onların da bunu spot piyasada satmasının krizle mücadelede iyi bir örnek olduğunu dile getirerek, şunları söyledi:

''Kişilerin gelirlerinin artması için devlet her memura 250 lira seyyanen zam yapmalıdır. Bu parayı bütün emeklilere yansıtmalıdır. Bu zam kaçınılmaz. Beraberinde çiftçiye dönüm ya da ürün başına gelir ödemesi yapması gerekir. Bizim vergi düzenimiz, halka eziyet ederek vergilendirmek üzeredir. Bu parayı bu insanlara verince alışveriş yaptıklarında ödeyecekleri KDV, yüzde 50 fazlasıyla geri dönecek. Çünkü vergi düzeninin çarpık olduğu ülkelerde ödediğin her para vergi olarak geri gelir. Türkiye'de enflasyon beklentisi yüksektir. Döviz kuru düşürülmeden enflasyon beklentisini düşürecek yöntemlerin araştırılması gerekiyor.

Bu krizde dünyadaki bütün bankalar zarar ederken Türk bankaları neden kar ediyor? Bunun derhal incelemeye alınması gerekir. Kriz dönemlerinde asla zarar etmeyecek sınıflar ortaya çıkıyor. Bunlar uluslararası sermaye ile işbirliği yapar, alışveriş merkezleri kurarlar. Kurunca oradaki küçük ve orta ölçekli işletmeler, esnaf ortadan kalkacak.''

YILLIK BÜTÇE AÇIĞINI İKİ AYDA TÜKETTİK

Masum Türker, 2009 yılında beklenen bütçe açığının yüzde 90'ının iki ayda tükendiğini söyledi.

Bu yılki mevcut bütçe açığının yüzde 10,2 olarak açıklandığına işaret eden Türker, ''10,9 olacakken 10,2'si şimdiden gitmiş. Yıl sonuna kadar vereceğimiz bütçe açığı şubat ayında bitmiş. Hükümet çok mu para harcamış bu iki ayda? Hayır. Hükümet vergi de alamıyor. Nedeni sadece tüccarlarımızın iş yapmaması değil. Vergiyi, işten çıkarılanlardan dolayı alamıyor. İş adamlarımız bu yıl vergi de veremeyecekler. Birileri onları matrah artırımına zorlarsa buna bugünden karşı koymalı'' diye konuştu.

GLOBAL KRİZ 1999 DA BAŞLADI

Masum Türker, global ekonomik krizin aslında 1999 yılında başladığını kaydetti. Türkiye'nin bu krizi 2001'de derinleşmiş şekilde yaşadığını anlatan Türker, 57. Hükümet döneminde büyük bir bedel ödenerek bugünlerde alınması gereken önlemlerin önemli bir bölümünün 2001'de alındığını bildirdi.

O dönem TBMM'deki bütün partilerin, siyasetin dışında kalmayı göze alıp iki deprem yaşanmasına rağmen önlemler aldığını ifade eden Türker, ''Bu kriz derinleşmeden atlatılabilir miydi? Evet. Niye atlatmadık? Çünkü bizim bir özelliğimiz var. Kendimizde, çevremizde çözümler aramayız, hep dışarıdakilerin çözümleri peşinde koşarız. 2001 krizini de Türkiye'de böyle yaşadık'' dedi.

Türkiye'de krizi yönetme konusunda bir strateji bulunmadığını savunan Türker, şöyle konuştu:

''Kredi kartıyla satışlar düşmeye başlarsa tehlike var demektir. Çünkü kişilerin borçlanarak ödeyecekleri para da yok. Krizi Türkiye'de ilk kim gördü? Koç grubu (Biz sinyal aldık) diye açıklama yaptı. Sinyali Migros ile aldı. 2006 sonunda Migros'un kredi kartıyla satışları düştü. Hemen eleman çıkardılar, maliyetleri düşürdüler ve hızlı bir şekilde karlı hale getirip Migros'u sattılar. Migros'u alanlar ilk yatırımı yaptıkları için farkına varmamışlardı, bugünlerde farkına vardılar.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com