Devlet okulları özelleşiyor!

Devlet okulları özelleşiyor!
Devlet okullarının özelleşmesi için ilk adım atılıyor mu?

Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı Veli Demir, AKP’nin, merkezdeki tarihi değer yüksek liseleri kent dışına taşıyarak, yerlerine alışveriş merkezi dikeceğini söyledi.

AKP 8 ilde eğitim kampüsü oluşturmaya hazırlanıyor. Bunun için İstanbul, İzmir, Adana, Kocaeli, Aydın, Şanlıurfa, Erzurum ve Muğla pilot il seçildi. Eğitim-İş Başkanı Demir, okulların kent merkezi dışına taşınması bahanesiyle, tarihi ve değeri çok yüksek olan lise binalarının alışveriş merkezine dönüştürüleceğini öne sürerek, “Bu uygulamayla liseler işletmeye çevrilmek isteniyor. Eğitimi özelleştirmek amacıyla düşünülen bu uygulamanın ilk adımını 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle atmışlardı. Bu KHK, okulların 49 yıllığına özel sektöre devredilmesini öngörüyordu. Devlet özelden kiralama yapacaktır. Şimdi de liseler kampüs adı altında özel şahıslara kiralanacak. Kent merkezindeki çok değerli alanlardaki lise binaları da alışveriş merkezine dönüştürülecek” dedi.

Liseden holdinge

Projeyle kent kültürünün ve insanların anılarının da yok edilmek istendiğini vurgulayan Demir, şöyle konuştu:

“İzmir’deki Atatürk ve Namık Kemal liseleri, İstanbul’daki tarihi liseler ve merkezde tarihi değere sahip bir çok okul proje kapsamında kapatılmak isteniyor. Orada onlarca yıldır okuyan insanların anıları silinmek isteniyor. Yok edilmek istenen şehirlerin kültürü ve geçmişidir. Eğitim bir bilimdir. Oldu bitti mantığıyla bu iş olmaz. AKP’nin derdi, merkezdeki kıymetli arazileri özel kamu ortaklığı adı altında şirketlere peşkeş çekmek. Liseler bu projeyle holding haline gelecek. 5 yıldır tartışılan konuyu şimdi hızlandırdılar.”

Öğrenci Velileri Derneği İzmir Şube Başkanı Orhan Yüce de, “Bu yapılanmalar çocuklarımızın daha iyi eğitim alması için değil, eğitim alanından şirketlerin daha çok para kazanması içindir" dedi. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com