"Devlet parasıyla sendikacılık yapılmaz"

"Devlet parasıyla sendikacılık yapılmaz"
Kütahya'nın Gediz ilçesinde, bir basın açıklaması yapan Eğitim Sen Gediz Temsilcisi Ahmet Paksoy, devlet parasıyla sendikacılık yapılamayacağını söyledi.

Kütahya'nın Gediz ilçesinde, bir basın açıklaması yapan Eğitim Sen Gediz Temsilcisi Ahmet Paksoy, devlet parasıyla sendikacılık yapılamayacağını söyledi.
Eğitim Sen Gediz Temsilcisi Ahmet Paksoy, Anayasa Mahkemesi esas 2006/94 ve karar 2009/92 sayılı kararıyla sendikalı kamu emekçilerinin ödedikleri aidatı telafi maksadıyla sendika ödeneği ödenmesini düzenleyen 375 sayılı kanun hükmünde kararnamenin ilgili hükmünü iptal ettiğini belirtti. Konfederasyonları KESK ve sendikalarının 2005 yılında gündeme gelen 5 TL'lik bu ödeneğe sert biçimde karşı çıktığını, devlet kesesinden sendikacılık yapılamayacağını defalarca dile getirdiklerine işaret eden Eğitim Sen Gediz Temsilcisi Ahmet Paksoy, “İşveren parasıyla sendikacılık yapılamayacağı ILO Genel kuruluna taşınmış ve Konfederasyonumuzun girişimleri sonucu konu hakkında CHP tarafından Anayasa Mahkemesi'nde yukarıdaki kararla sonuçlanan iptal davası açılmıştı. Bu kararla uygulamanın iptal edilmesi ve yürütmenin durdurulması kadar, Mahkeme'nin gerekçeli kararında ilgili ILO sözleşmelerine atıfta bulunması son derece önemlidir. 98 ve 151 sayılı ILO sözleşmeleri emek örgütlerinin işverenden bağımsızlığını vurgulamaktadır. Kararın gerekçesi KESK'in siyasal iktidarın bu uygulamayla devlet güdümlü, yandaş ve iktidarın kontrolü altında sendika yaratma girişimi değerlendirmesini doğrulamaktadır. KESK'in haklılığını bir kez daha ortaya koyan bu karar son derece önemlidir. Anayasa Mahkemesi kararı uygulanırken kamu emekçilerinin mağdur edilmemesi gerekmektedir.
Bunun için Hükümet hemen tüm kamu emekçilerinin maaşlarına seyyanen 10 TL zam yapmalıdır. Böylece sendikacılık üyenin doğal ve gerçek katılımı ile gerçekleşecek ve daha anlamlı bir noktaya gelecektir. Sendikalarda nitelik nicelikten daha önemlidir” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com