Devlet Tiyatroları perdelerini açıyor

Devlet Tiyatroları perdelerini açıyor
Devlet Tiyatroları (DT), 2 Ekim'de yeni sanat sezonuna ''merhaba'' diyecek.
Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, tiyatro sanatını, 22 ilde 56 sahnede halkla buluşturan DT, geçen sezondan devam eden oyunlarla birlikte 150 eseri izleyiciyle buluşturacak. DT, sezonun ilk yarısında 34'ü yerli, 21'i çeviri toplam 55 yeni oyunla seyircinin karşısına çıkacak.  Sezon açılışında, Musahipzade Celal'in İstanbul Efendisi, Orhan Asena'nın Kanuni Sultan Süleyman Dörtlemesi'nden Hürrem Sultan ve Ya Devlet Başa ya Kuzgun Leşe, Güngör Dilmen'in Aşkımız Aksaray'ın En Büyük Yangını ve Bağdat Hatun, Necip Fazıl Kısakürek'in Reis Bey adlı oyunu izleyicinin beğenisine sunulurken; sezonun ikinci yarısında, Haldun Taner'in Huzur Çıkmazı, Sadık Şendil'in Kanlı Nigar'ı ve Yılmaz Karakoyunlu'nun Kuzguncuklu Fazilet'i sahnelenecek. Ayrıca Kenan Işık'ın Şeyh Galip'in Hüs-ü Aşk Mesnevisi'nden yola çıkarak kaleme aldığı ''Aşk Hastası'', Cuma Boynukara'nın Meme Alan destanından Ahmedi Hani'nin yazıya döktüğü eserinden esinlenerek yazdığı ''Mem ile Zin'', bu sene ilk kez Devlet Tiyatroları sahnelerinde perde diyecek.
 
Sahnelerde ilkler
 
Son 10 yılda 194 yeni oyunu izleyiciyle buluşturan DT'de, dünya prömiyeri yapacak oyunlar şöyle: ''Cem Günen'in Sinan Süleymaniye'de, Hidayet Sayın'ın Altın Kafeste Yangın, Uğur Saatçi'nin Bu da Geçer Yahu, Kosta Korditis'in Rulet, Gülşen Karakadıoğlu'nun Nehir, Şifa Meydanal'ın Bir Kahve Molası, Burçak Çöllü'nün Ay Ecesi, Pervin Okur'un Ah-u Zelha, Hayriye Ersöz'ün Şekil Bozukluğu'' Klasik oyunlardan çağdaş ve modern oyunlara kadar pek çok çeviriye sezonda yer veren DT, Aiskylos'dan Prometheus, Shakespeare'den Macbeth, Brecht'den Cesaret Ana ve Çocukları, İbsen'den Bebek Evi Nora, Dürrenmatt'dan Yaşlı Hanımın Ziyareti, Edmond Rostand'dan Cyrano De Bergerac gibi oyunları tiyatroseverlerin beğenisine sunacak. 

Nazım gitti, Necip Fazıl geldi
 
Devlet Tiyatrosu'nda, Başbakanlık'ın 'neden üst üste sahneye kondu' dediği Nazım Hikmet'in oyunu yerine Necip Fazıl Kısakürek'in oyunu sahnelenecek.
 
Devlet Tiyatroları’nın (DT) 2012-2013 sanat sezonunda sahneleyeceği oyunlar açıklandı. DT, sezonun ilk yarısında 34’ü yerli, 21’i çeviri 55 yeni oyunla seyircinin karşısına çıkacak.
 
Cumhuriyet gazetesinden Selda Güneysu'nun haberine göre de, yeni sezonda Başbakanlık’ın istediği oldu ve Necip Fazıl Kısakürek’in 'Reis Bey' adlı oyununu sahnelenecek eserler arasına dahil edildi.
 
Başbakan Erdoğan’ın DT ile Şehir Tiyatroları’nı özelleştireceği yönündeki açıklamalarının ardından, Başbakanlık DT’nin son 10 yıllık repertuvarını yakın takibe almıştı. Başbakanlık, iki yıldır Ankara DT’de sahnelenen, Nâzım Hikmet’in “Memleketimden İnsan Manzaraları” adlı eserinden Nihat Asyalı’nın tiyatro sahnesine uyarladığı ve Rüştü Asyalı’nın rol aldığı “Memleketimden İnsan Manzaraları’ndan On Bir Tablo” adlı eserinin “neden üst üste sahneye konulduğunu” ve “Neden Necip Fazıl Kısakürek’in eserlerinin sahnelenmediğini” sormuştu.
 
Bu sezon Başbakanlık’ın isteği yerine getirildi. Yeni sezonda Nâzım Hikmet’in oyunu yerine Necip Fazıl Kısakürek’in “Reis Bey” adlı oyunu yer alıyor. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin Festivali'nde Zeki Müren şarkıları söylendi20 Mayıs 2015 Çarşamba 13:38
 • Adana'da Yeni Türkü rüzgarı20 Mayıs 2015 Çarşamba 01:43
 • Türkan Saylan 5. Sanat ve Bilim Ödülleri sahiplerini buldu19 Mayıs 2015 Salı 18:28
 • Samsun'da Karadeniz Kitap Fuarı açıldı18 Mayıs 2015 Pazartesi 15:23
 • Kubat ve Folklorama büyüledi17 Mayıs 2015 Pazar 20:28
 • Gaziantep'te Mustafa Ceceli konseri17 Mayıs 2015 Pazar 20:13
 • Dünya Bale Yıldızları büyüledi16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:48
 • Kocaeli Kitap Fuarı açıldı16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:13
 • Prof. Dr. Berki: Estetik beğeni değeri yüksek bireyler yetiştirmemiz gerekiyor16 Mayıs 2015 Cumartesi 13:08
 • Adıyaman’da 'Kitap Günleri’16 Mayıs 2015 Cumartesi 12:48
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com