Devlet uygulaması genç kızların hayatını karartıyor

Devlet uygulaması genç kızların hayatını karartıyor
'Kızınız hamile' skandallarının bir yenisi

Sağlık Bakanlığı'nın bir uygulaması mevcut, adı “Gebe Lohusa Bebek Çocuk İzleme ve Takip Uygulaması”. Bu uygulama ilk bakışta faydalı ve modern gözükse de ülkemizdeki uygulanma şekli daha çok özel yaşama saldırı  ve fişleme mantığıyla çalışıyor. Kimlik bilgileri sisteme kaydedilen anne adayının, doğum öncesi ve sonrasında aile hekimi tarafından takip edilmesini sağlaması gereken sistem bir den kişilik haklarını ihlal eden ve doktor-hasta mehremiyetini hiçe sayan bir hal alıyor. Daha önce de örnekleri olan olaylardan bir yenisi daha yaşandı. 

Beykoz’da ailesiyle birlikte yaşayan G.K., sağlık sorunları nedeniyle Kavacık’taki Özel FSM Tıp Merkezi’ne gitti ve kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine kaydını yaptırdı. Ancak görevli, genç kızın TC kimlik numarasını hamile olan bir kadın hastanın TC numarasıyla karıştırdı. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hamile hastaların takibinin yapıldığı GEBLİZ adlı sisteme G.K.’nın TC kimlik numarası kaydedildi. Buraya kadar küçük bir yanlışlık diyebileceğimiz olayın inanılmaz olan tarafı şu sistem otomatik olarak bu bilgiyi aile hekimliği merkezine iletti. hekimi de G.K.’nın babasını telefonla arayarak, kızının bekâr olmasına rağmen hamile olduğunu bildirdi.

Bu olay yanlışlık kaynaklı olsa da gerçek durumlarda dauygulama farklı değil. Siz isteyin yada istemeyin gebelik durumunuz sizden önce(!) baba yada eşe iletiliyor. Bu kadar kişisel bir meselede sizin kararınıza saygı da duyulmuyor size bunu ailenize haber verme fırsatı da tanınmıyor. Çocuk sahibi olma yad akürtaj hakkıyla ilgili hükümetin tavrı malum. Halkın buna tepkisi de günlerdir yaşananlardan belli.

Peki o kıza ne oldu? Aile haberi aldıktan sonra anne bayıldı, baba kızıyla ilişkisini kesip hakaretler etti. Bir türlü gerçeği anlatamayan genç kız, durumu yakınları da öğrenince zor anlar yaşamaya başladı. Devletin bu uygulamasının normali zaten yanlışken bir de böyle bir karışıklıkla genç kızın hayatını kabusa çevirdiler.

Bunun üzerine G.K. soluğu adliyede alarak, Beykoz Asliye Hukuk Mahkemesi’nde 25 bin TL’lik manevi tazminat davası açtı. Dilekçesinde ‘tarifi imkânsız duygusal çöküntüye uğradığını’ anlatan G.K., böyle bir olayın aile içi şiddete hatta töre cinayetlerine neden olabileceğini ifade etti. (MRE)Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 'Mis gibi kokmak' isterken sağlığınızdan olmayın09 Ekim 2014 Perşembe 11:55
 • Yeni Trend ıslak makyaj09 Ekim 2014 Perşembe 11:33
 • Estetikte bu yılın Top 5′i29 Ağustos 2014 Cuma 16:29
 • Ölümle tehdit edilen 5483 kadın, bugün oy kullanamayacak10 Ağustos 2014 Pazar 12:30
 • Cinsel saldırılarda yüzde 47 artış08 Ağustos 2014 Cuma 15:01
 • Öz kızına 10 yıl boyunca tecavüz etti07 Ağustos 2014 Perşembe 13:26
 • Kadın cinayetinde skandal karar31 Temmuz 2014 Perşembe 12:15
 • Canlı yayında doğum yapacaklar05 Haziran 2014 Perşembe 20:31
 • Mutlu kadın için 16 yasak29 Mayıs 2014 Perşembe 20:31
 • Unutkan kadınlara öneriler!..02 Mayıs 2014 Cuma 23:50
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com