Devletin kadroları keyfi dağıtılıyor!

Devletin kadroları keyfi dağıtılıyor!
Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci Sağlık Bakanlığı'ndaki Kararname ile devletin kadrolarının keyfi olarak dağıtılmak istendiğini ileri sürdü.

Genel Başkan Önder Kahveci yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı'nda atama skandalına ilişkin açıklamalarda bulundu. “Sağlık Bakanlığı Teşkilat Yasasını değiştirecek olan Kanun Hükmünde Kararname Taslağına göre Sağlık Bakanlığında vekaleten görevde bulunanlar kararname yayınlandığı gün yürüttükleri görevlerine asaleten atanacakların vurgulayan Kahveci, ehliyet ve liyakatın hepsi yok sayıldığını belirtti. Kahveci, kamu çalışanlarının kamuda yükselmek için yıllarca sınavlara girip, eğitimlere katılırken, birilerinin bir günde kadro sahibi olacağını iddia etti.

Söz konusu düzenlemenin binlerce çalışanı mağdur edeceğini ifade eden Kahveci “Taslağın Geçici 6 Maddesi “Bu Kanun Hükmünde Kararnamenin yürürlüğe girdiği tarihte, münhal bir kadroya yetkili makamlarca usûlüne uygun şekilde vekaleten atananlar, vekaleten yürüttükleri kadrolara hâlen bulundukları kadro dereceleriyle hiçbir işleme gerek kalmaksızın asâleten atanmış sayılırlar” şeklindedir.

Düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile birlikte görevde yükselme sınavı ile atama yapılması gereken kadrolar bir günde doldurulmuş olacaktır. Görevde yükselme sınavı ile bu kadrolara asaleten atanmayı bekleyen binlerce kamu çalışanı mağdur edilecekler, haksızlığa uğrayacaklardır. Böyle bir düzenleme ile Sağlık Bakanlığı kamuda adam kayırmacılığının zirvesine ulaşmış olacaktır” ifadelerini kullandı.
 
“BU ŞEKİLDE ATAMA YAPILMASI HAKSIZLIK VE HUKUKSUZLUK”

Bu şekilde bir atama yapılmasının haksızlık ve hukuksuzluk olduğunu ifade eden Kahveci “Sınav için binlerce kişi beklerken birilerine bir günde kadro vermek hukuksuzluktur. Bunun yasa ile yapılması ise kamu yönetiminde yaşanan vehameti açıkça göstermektedir. Görevde yükselme sınavı atlanarak kadroların dağıtılması adaletsizliktir” dedi.

Kamudaki atamalarda Kariyer, liyakat ve ehliyet gibi ilkeler yerine keyfiyet, adam kayırmacılık gibi marifetlerin kararnamelerle düzenlenmeye başlanmasının skandal olacağını ifade eden Kahveci, taslağın bu haliyle yasalaşması halinde, Sağlık Bakanlığı'nda bir gecede bütün kadrolar doldurulacak, Atama skandalı yaşanacak” iddialarında bulundu.
 Kahveci çalışanların mağdur edilmemesi ve hak edenlerin görevlere atanması için söz konusu düzenlemenin Kanun hükmünde kararname taslağından çıkarılmasını istediklerini kaydetti. Tüm vekalet yürütülen ve sınava tabi olan kadrolar için Görevde yükselme sınavı yapılmasını istediklerini belirtti.(ANKA)
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com