Dicle'de eğitime 3 gün ara!

Dicle'de eğitime 3 gün ara!
Dicle Üniversitesi'nde 3 gündür devam eden Hizbullah-PKK olayları sırasında bugün 3 kişi yaralandı.
Eğitime 3 gün ara verilirken 50 öğrenci de gözaltına alındı Diyarbakır'daki Dicle Üniversitesi'nde pazartesi günü başlayan olaylar, bu sabah da iki grubun bıçak, taş ve sopalı kavgasıyla devam etti. Bıçakla yaralanan 3 öğrenciden birinin hayati tehlikesinin bulunduğu belirtildi
 
Dicle Üniversitesi’nde Bilge Gençlik Kulübü pazartesi günü Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen ’Peygamber Efendimiz’ konulu konferansla ilgili bildiri ve afiş dağıtırken, aralarında PKK sempatizanlarının da bulunduğu karşıt görüşlü öğrenci grubu arasında taşlı sopalı kavga çıktı.
 
BIÇAKLI KAVGA ÇIKTI
 
Dicle Üniversitesi kampusunda bu sabah da yine aynı gruplar bıçaklı, taşlı ve sopalı kavgaya tutuştu. Bıçakla yaralanan 3 öğrenci, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılıp tedavi altına alındı. Doktorlar, yaralılardan birinin hayati tehlikesinin bulunduğunu söyledi.
Olay nedeniyle üniversiteye çok sayıda polis ekipleri sevk edildi. Polis, kavgaya karışan bazı öğrencileri gözaltına alırken, gerginliğin devam ettiği üniversite kampusunda sıkı güvenlik önlemleri alındı.
 
ÜNİVERSİTEDE EĞİTİME 3 GÜN ARA VERİLDİ
 
Dicle Üniversitesi Rektörlüğü, 3 gündür yaşanan olaylar nedeniyle 10-13 Nisan 2013 tarihleri arasında üniversitede eğitim-öğretime ara verilmesi kararı aldı.
 
50 ÖĞRENCİ GÖZALTINA ALINDI
 
Polis, gün boyu yaptığı çalışmada yaklaşık 50 öğrenciyi gözaltına aldı.
 
DEMİRTAŞ ÜNİVERSİTEDE
 
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, önce twitter hesabından halkın Dicle Üniversitesi'ne davet edildiği söylentiler üzerine twitter hesabından bir açıklama yaptı. Demirtaş, "Diyarbakır halkını Dicle Üniversitesi'ne davet etmiş değiliz. Yetkili arkadaşlarımızın dışındaki hiç bir çağrıya uyulmamasını rica ediyorum. Bilinmeyen hesaplardan iki taraf adına yapılan hiç bir çağrının dikkate alınmamasını özellikle rica ediyorum" dedi.
 
Daha sonra BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Milletvekilleri Aysel Tuğluk, Ayla Akat, Nursel Aydoğan, BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ile yaklaşık 15 kişilik partili kampus içine geldi. Demirtaş, aracından inmeyerek milletvekilleri Aydoğan ve Akat ile basından uzak bir şekilde kısa süreli görüşme yaptı. Yapılan görüşmenin ardından Akat ile Aydoğan fakülte içerisine girerek bir süre öğrencilerle görüştükten sonra Demirtaş'a bilgi verdi. Bu görüşmenin ardından Akat İle Aydoğan bu kez Güvenlik Şube Müdürü Süleyman Hançerli ile de kısa süreli bir görüşme yaptıktan sonra öğrencilerin otobüslerle çıkacağını bildirdi.
 
Daha sonra yaklaşık 400 öğrenci milletvekillerin eşliğinde belediye otobüslerine bindirilerek konvoy halinde BDP İl Başkanlığı'na getirildi. Burada inen öğrenciler daha sonra dağıldı.
 
ŞÜPHELİ PAKET PATLATILDI
 
Bu sırada Fen Edebiyat Fakültesi bahçesinde iki adet şüpheli çanta olduğu görüldü. Bomba olabileceği şüphesiyle çantalar bomba uzmanı ekipleri tarafından fünye ile patlatıldı. Çantaların içinden öğrencilere ait ders kitapları çıktı.
 
ÜNİVERSİTE ALANINA KİMSE ALINMADI
 
Üniversitede olayların sürmesi üzerine öğle saatlerinden itibaren kampus alanı girişlere kapatıldı. Hastalar dışında içeriye hiç kimes alınmazken, öğrenci ailelerinin kampüs girişine gelerek bekledikleri görüldü.(MUK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com