Dİkkat! Süleymaniye Camii'nde Ölebilirsiniz!

Dİkkat! Süleymaniye Camii'nde Ölebilirsiniz!
Süleymaniye Camii'nde bir faciadan dönüldüğü ortaya çıktı. Kurban Bayramı'nın 1. günü Başbakan Erdoğan tarafından yeniden ibadete açılan Süleymaniye Camii'nde bayramın 4. günü yaşanan bir olay yürekleri ağızlara getirdi.

3 yıldır devam eden restorasyonun ardından Kurban Bayramı'nın 1. günü Başbakan Erdoğan tarıfından yeniden ibadete açılan Süleymaniye Camii'nde facianın eşiğinden dünüldü.

TAVAN SÜSÜ DÜŞTÜ

Bayramın 4. günü, yani Süleymaniye'nin ibadete açıldığının 3. günü caminin kubbesinden asılan tavan süsü büyük bir gürültüyle yere düştü.

NAMAZA DAKİKALAR KALA

Tavan süsünün yere düştüğü esnada cemaatin namazda olmadığı ezanın okunmasına yalnızca 1-2 dakika kaldığı öğrenildi. 8.sutun.com'un ulaştığı bilgilere göre tavan süsü cemaat henüz cami içinde yeni toplanmaya başlamışken saat tam 19:15'te büyük bir gürültüyle düştü.

BOMBA SANILDI

Tavan süsünün yere düştüğünde çıkardığı sesi bomba sanan cemaat kısa süreli bir panik yaşadı. Ancak daha sonra gerçek anlaşıldı.

400 YILLIK

Yere düşerek paramparça olan tavan süsünün 400 yıllık olduğu ve Kanuni Sultan Süleyman'ın seferlere çıktığında çadırında bulundurduğu ifade edildi. Bir tarihe tanıklık eden süs Kanuni'den sonra camiye asıldı.

YA 1. GÜN DÜŞSEYDİ

Tavan süsünün Bayramın 4. günü cemaat henüz camide yokken düşmesi "ya bayramın 1. günü bayram namazı esnasında düşseydi" sorusunu akıllara getirdi. Caminin açılışını bayramın 1. günü Başbakan Erdoğan yaptı.

RESTORASYON BİTMEDEN AÇILDI

Tavan süsünün düşmesi başka bir skandalı daha ortaya çıkardı. Caminin restorasyonunun tamamlanmadan yeniden ibadete açıldığı belirlendi. Cami dışında yer alan ve yüklenici firma bilgilerinin bulunduğu tabelaya göre cami restorasyonunun 17 Temmuz 2011 tarihinde tamamlanması hedefleniyor. Buna göre cami normal teslim tarihiden yaklaşık 9 ay önce ibadete açıldı.

200 KİŞİ GÖREV YAPTI AMA...

Vakıflar Genel Müdürlüğünce 21 milyon lira harcanan restorasyon çalışmalarında, mimar, kalemkar, hattat, sanat tarihçi, restoratör, konservatör ve işçilerden oluşan 200 kişi görev yaptı.

GÜR YAPI'NIN İŞGÜZARLIĞI

Caminin alelacele Kurban Bayramı'na yetiştirilmesi için hizmete alındığı belirtiliyor. Restorasyonu Gür Yapı adına Yüksek Mimar Nilgün Olgun yürüttü. Gür Yapı'nın restorasyon bitmeden caminin açılışına onay vermesi büyük bir skandal olarak değerlendiriliyor.

 

8sütun

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com