'Dikleşmeyi sevmeyen bir insanım'

'Dikleşmeyi sevmeyen bir insanım'
Erdoğan, Mısır'la yaşanan büyükelçi krizi hakkında konuştu
Mısır'ın Türk Büyükelçi'yi 'istenmeyen adam' ilan etmesi sonrası Türkiye de aynıyla cevap verdi. Yaşanan krizden sonra Başbakan yaşananları değerlendirdi. 
 
Msır'ın bunu hangi sebeple yaptığı sorulunca gerçek ortaya çıktı. Sert çıkışları ve yanlış politikalarıyla çevremizde dost ülke bırakmaya Erdoğan, büyükelçi krizinin de sebebiymiş.
 
Başbakan Erdoğan Trabzon'daki temasları sırasında gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı'nın bugün Mısır Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak Mısır'ın Ankara'daki temsil düzeyinin maslahatgüzar seviyesine indirildiği ve kendisinin de "istenmeyen adam" ilan edilmesi durumunun sorulması üzerine Erdoğan, Mısır'ın takındığı tavrın aynısını Mısır'ın Ankara'daki maslahatgüzarına karşı takınıldığını söyledi. 
 
Takınılan bu tavrın Mısır halkına karşı olmadığını belirten Erdoğan, "Bu tavır darbe yönetimine karşıdır. Çünkü biz dünyada demokrasi mücadelelerinin yanındayız. Biz halkların egemenlik haklarına saygı duymayanlara asla saygı duyamayız. Halkların iradesine saygı duyanlara her zaman saygı duyduk. Bundan sonra da saygı duymaya devam edeceğiz. Bütün derdimiz demokratik, parlamenter sistemlerin dünyada güçlenmesidir. Ve atılan bu adım da onun bir neticesidir. Ve şuanda maslahatgüzarımıza karşı, büyükelçimize karşı takınılmış olan tavır arkasından da mukabil adımı getirmiştir. Ve biz de şuanda kendilerine mühleti verdik, 29 Kasım'a kadar Türkiye'yi terk etmesini istedik" dedi.

"BENİM HER ZAMAN BİLİNEN TAVRIMI GEREKÇE OLARAK SUNMUŞLAR"
 
Botsalı'nın bugün Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından "istenmeyen adam" ilan edilmesi konusunda bir gerekçe sunulup sunulmadığının sorulması üzerine Erdoğan, "Benim her zaman bilinen bir tavrım var biliyorsunuz. Benim her zaman bilinen tavrımı gerekçe olarak sunmuşlar. O zaten benim her zaman söylediğim, bundan sonra da söyleyeceğim siyasi hayatım boyunca da benim söylemlerimde, kitaplarımda kayıtlara geçmiş olan tavrımdır. Ve siyasette her zaman dik durmayı seven ama dikleşmeyi sevmeyen bir insanım. Dolayısıyla da darbeyle iş başına gelenlere hiçbir zaman saygı duymayacağım. Mısır halkının sevgisi gerek şahsımı, gerek parti tabanımın, gerek Türk halkının gönlündedir, kalbindedir. Bunda da hiç şüpheniz olmasın" diye konuştu.
 
Milli Eğitim Bakanlığı'na yürüyüş yapmak isteyen Eğitim Sen üyelerine polisin yaptığı müdahale hakkında da bilgisinin olup olmadığının sorulması üzerine bu konuda bilgisinin olmadığını söyledi. (MRE)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com