Dilan davasında Savcı'dan şok karar

Dilan davasında Savcı'dan şok karar
Başından kapsülle vurulan Dilan Alp için Savcılık; 'Dilan marjinal değil, elindeki de sirke şişesi' dedi

Savcılık, 1 Mayıs'ta 'kapatılan' Taksim'e gitmeye çalışırken başından gazfişeğiyle vurulup ağır yaralanan ve Vali Mutlu tarafından 'marjinal grup üyesi' ilan edilen Dilan Alp ve arkadaşları hakkında takipsizlik verdi.

İstanbul’da geçen yılki 1 Mayıs kutlamaları sırasında polisin attığı biber gazının başına isabet etmesi sonucu yaralanan ve Vali Hüseyin Avni Mutlu tarafından, elindeki sirke şişesi molotofkokteyli şeklinde yansıtılarak ‘marjinal’ ilan edilen 17 yaşındaki Dilan Alp ve arkadaşları hakkında takipsizlik kararı verildi.

Savcılık, Alp ve dört arkadaşı hakkında yürütülen soruşturmada, “Dilan’in elinde suç içerecek eşya bulunmadığı, yasadışı örgüt toplantısı içinde olduğuna dair delil olmadığı, elindeki eşyanın molotofkokteyli değil sirke olduğu, polisin kullandığı gaz bombası etkisinden kurtulmak için bulundurduğu, bez parçasını da yüzünü kapatmak için değil, atılan gazın etkisinden kurtulmak için taşıdığı” sonucuna vardı.

Savcılık ayrıca, 1 Mayıs’ı kutlamak için izne gerek olmadığını, gençlerin de polise direnmediğini, sadece kaçacak kısıtlı yerlerinin olduğunu savundu. Öte yandan bu karardan dört gün sonra da, Dilan’la beraber gözaltına alanıp haklarında dava açılan 8 genç beraat etti.

SİRKE ŞİŞESİNE MOLOTOF

İstanbul’da geçen yıl 1 Mayıs İşçi Bayramı’nın Taksim Meydanı’nda kutlanmasına yasak getirilince onbinlerce insan sokağa çıkmıştı. 17 yaşındaki Dilan Alp de arkadaşlarıyla birlikte yola çıktı. Alp, Tarlabaşı’ndapolisin attığı biber gazı kapsülünün başına isabet etmesi sonucu başından yaralanıp hastaneye kaldırıldı. Vali Mutlu, TV’ye çıkarak “Marjinal” yakıştırmasında bulunduğu genç kızın elindeki şişenin motolofkokteyli olduğunu ileri sürdü. Daha sonra bu şişenin içinde, gazdan korunmak için sirke bulunduğu anlaşıldı.

YER YOK NEREYE KAÇSINLAR

Savcı Abdullah Yurtsever Dilan Alp ve dört arkadaşı hakkında 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nu ihlal savıyla yürüttüğü soruşturmayı 10 Kasım 2013’te tamamladı ve takipsizlik kararı verdi.

Savcı Yurtsever, Alp’in elinde suç içerecek bir eşyanın bulunmadığını belirterek, “Yasadışı örgüt toplantısı içinde olduğuna dair hiçbir somut delilin olmadığı, elindeki eşyanın da molotofkokteyli değil, pet şişe içinde sirke olduğu ve polisin olayları yatıştırmak için kullandığı gaz bombası etkisinden kurtulmak için bulundurduğu, bez parçasını da yüzünü kapatmak için değil, atılan gazın etkisinden kurtulmak için taşıdığı anlaşılmıştır” dedi.  (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com