Dilan davasında Vali ve Emniyet'in yalanları ortaya çıktı

Dilan davasında Vali ve Emniyet'in yalanları ortaya çıktı
Kamu Denetçiliği Kurumu raporu Dilan'ın 8 gaz kapsülüyle orantısız şiddette vurulduğunu söylüyor

Vali'nin hakkında 'marjinal grup üyesi, polise taş ve molotof attı' dediği Dilan Alp için Kamu Denetçiliği Kurumu'nun yayınladığı rapor gerçeklerinin tam aksi olduğunu kanıtladı. Dilan Alp ile ilgili kararında çarpıcı tespitlerde bulunan kurum polisin Dilan’a mevzuata aykırı şekilde 15 derecelik açıyla biber gazı attığını belirtirken, Dilan’ın elinde molotof olduğu ve taş attığı yönünde de delil bulunmadığını vurguladı.

1 Mayıs 2013 günü yapılan gösteride 17 yaşındaki Dilan Alp kafasına isabet eden biber gazı kapsülü ile yaralandı. Yapılan şikayet nedeniyle KDK olayla ilgili soruşturma başlattı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun marjinal grup üyesi ilan ettiği, emniyetin de taş ve molotof attığını ileri sürdüğü Dilan hakkında KDK İstanbul Valisi Hüseyin Mutlu ve polis teşkilatının kusurlu olduğuna hükmetti.

Kararda, İstanbul Valisi Mutlu’nun, Dilan’ın marjinal grup üyesi olduğu yönündeki açıklamaları da eleştirildi. Bu konuda şu yorum yapıldı: “Hakkında böylesi bir açıklama yapılan kişinin hayatın olağan akışı içerisinde onurunun kırılacağı, toplum içerisindeki itibarının zedeleneceği, üzüleceği, belki toplum tarafından dışlanacağı kaçınılmazdır. Dilan’ın 18 yaşından küçük ve sabıkasız olduğu hususları dikkate alındığında; İstanbul Valisi Mutlu’nun basın açıklamasının kişinin şeref ve itibarını zedeler nitelikte olduğu değerlendirilmiştir. Bu ulusal ve uluslararası mevzuat uyarınca hukuka aykırı olduğu sonucuna varılmıştır. 1 Mayıs gününde barışçıl toplanma özgürlüğünü kullanmak isteyen kişilerin ve çocukların ayırdedilmeksizin biber gazına maruz kaldığı izlenen görüntü kayıtlarından anlaşılmaktadır.”

POLİSLER SORUŞTURULMAMIŞ

Yaşanan olayda hakkında soruşturma yapılması gereken polis memurlarının disiplin soruşturmasının da yapılmadığı ortaya çıktı. KDK’nın yaptığı soruşturma kapsamında İstanbul Valiliği’ne Dilan’ı yaralayan polisler hakkında herhangi bir soruşturma yapılıp yapılmadığı soruldu. Valilik KDK’ya verdiği yanıtta, Dilan’ın yaralanması olayıyla ilgili olarak ailesi ve avukatlarının ifade vermeye gelmedikleri, bu nedenle herhangi bir bilgi, belge ve görüntü bulunmaması nedeniyle “herhangi bir görevlinin” tespit edilemediğini bildirdi. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com