“Dilek ve Şikayetlerimiz Sümenaltı Edilmesin”

“Dilek ve Şikayetlerimiz Sümenaltı Edilmesin”
Demokratik Sol Parti(DSP) Kadın Kolları Başkanı İclal Nimsi, Kütahya Kadın Kolları olarak, Kütahya'da olmasını istedikleri güzellikler üzerinde durduklarını ve bu güzellikllerin Kütahya'ya kazandırılması için çaba gösterdiklerini vurguladı.

Demokratik Sol Parti(DSP) Kadın Kolları Başkanı İclal Nimsi, Kütahya Kadın Kolları olarak, Kütahya'da olmasını istedikleri güzellikler üzerinde durduklarını ve bu güzellikllerin Kütahya'ya kazandırılması için çaba gösterdiklerini vurguladı.İnsanların hayatını tehdit eden Kütahya'daki eski evlerin restore edilmesi veya yıkılması için çok çaba harcadıklarını ve gerekli merciilere başvurduklarını dile getiren Nimsi, yetkililerin bu konuda duyarsız kalmamalarına sevindiklerini ifade etti.
Birçok konunsa Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe'nin kendilerine yardımcı olduğunu dile getiren Nimsi konuşmasında şunları kaydetti:
“Özellikle, insanların hayatını tehdit eden, sit alanında diye yıkılmayan evler üzerinde çok durduk. Yetkililerin duyarsız kalmaması bizi çok sevindirdi. Bilhassa bu konuda hassasiyet gösteren sayın valimize teşekkür ederiz. Şehir bizim. Onun için, içinde yaşayanlar için çalışmak herkesin görevi. Hele ki, geleceğimizin umudu, gözbebeğimiz, çocuklarımız için çalışmak, hepimizin en büyük görevi.Onlar için yapılabileceklerimizi düşündüğümüzde, günümüzde apartmanlara hapsedilmiş olan çocuklarımızın zihinsel ve sosyal gelişimleri için çok önemli olan oyun aklımıza gelir; tabi ki bir de oyun oynayabilecekleri alanlar. Çocuk parkları dediğimiz oyun alanları sözünü ettiğimiz.”
Kütahya'daki çocuk parklarının da kullanılmaz hale geldiğini vurgulayan Nimsi, çocuk  parklarının biran önce onarılması gerektiğinin de altını çizdi.
 Çocukların gelişimi için çocuk parklarının kentlerin vazgeçilmezi olduğuna dikkat çeken Nimsi, bu konuda şu açıklamalarda bulundu:
 “Kütahya'da pek çok yerde görüyoruz. Karşıdan baktığımızda çocuk oyun alanı gibi görünen, ancak yaklaştığımızda iki eski salıncaktan oluşan pek çok alan var. Yerleşim birimlerine göre değer biçilen oyun alanları görüyoruz. Bakımlı semtlerdeki oyun alanlarındaki malzemeler daha düzgün ve zengin;  belediyenin hizmette ihmal ettiği yerlerdeki alanlarda ise eski, tehlike arz eden salıncaklar. Niye tehlike arz eden diyoruz? Kullanılamaz diye çıkartılıp yerine yenisi takılmış olan malzemeyi getirip, hizmet veriyormuş gibi görünmek için başka bir alana takıyorsunuz. Yerinden çıkartıldığına göre kullanılamaz olan bu malzemeyi başka yere taşımak, semtler arasında ayrımcılık yapmaktır. Çocuklara eşit ölçüde davranmamaktır. Bu konuyla ilgilenen birimin daha dikkatli olması gerekir. İki eski salıncakla oyun alanı olmaz. Buna en basit örneklerden biri de, Evliya Çelebi semti, Jandarma Taburu bitimindeki alandır. Bu bir tanesi. Bunu gibi olanların sayısı hayli kabarık. Verilen hizmet, çocuklar söz konusu olduğunda daha da titiz davranılarak yapılmalı.
Bayanlara yapılan spor alanlarıyla iç içe olan çocuk parkları da var. Böyle bir durumda oyun alanı güvenceli olmaktan çıkıyor. O aletler çocuklar için tehlikeli olabilir. Çocuklar ellerini ayaklarını sıkıştırabilir, hatta bizim aklımıza gelmeyen, onların oyun diye yapıp, üzücü sonuçlar doğuran olaylar meydana gelebilir.”
 Çocukların güvenle oynabilecekleri oyun alanlarının Kütahya'da yetersiz olduğuna dikkat çeken Nimsi, çocukların geleceğe iyi bir şekilde hazırlanmaları için iyi bir oyun parkına sahip olmaları gerektiğini savundu.
 Yetkililerin bu konuda duyarlı olmasını isteyen Nimsi şu çarpıcı açıklamalarda bulundu:
 “Geleceğimizin mimarı olan çocuklarımızın oyun alanları,  sürekli sökülüp yeniden yapılan kaldırım taşlarından çok daha önemli. Onlara ayrılan paydan daha fazla olmalı çocuklara verilecek hizmet için ayrılan pay. Oyun alanları çocukların güvenle oynayabileceği, zamanlarını iyi değerlendirebileceği yerler olmalı. Sık sık kontrolleri yapılmalı. Hatta değişik alternatifler düşünülmeli. O an, oynamak için değil de, hava almak için oraya gelen çocuğa hizmet verecek şeyler de düşünülmeli. Gezici kütüphaneler oralarda belirli saatlerde konuşlanabilmeli. Çocukların gelişimi, zamanlarını değerlendirebilmeleri için değişik birimlerle işbirliğine gidilmeli. Böylece çocuklarımız başıboş kedi köpeklerin peşinden koşmaktan da kurtulmuş olur. O hayvanlar da eziyetten kurtulmuş olur. Açılan yaz spor okullarından her semtten çocuğun yararlanabilmesi için neler yapılması gerektiği düşünülmeli. Açıldığını duyurmak yeterli değildir. Katılımı sağlamak için çalışmalar yapılmalı.Ekonomik sıkıntının had safhada olduğu bu dönemde, tatil yapma olanağı bulamayan çocuklarımıza gereken önem ve değeri vermek; hizmetin her semte eşit götürülmesini amaçlamak yerel birimlerin en büyük görevidir. Hakkıyla verilen hizmet pek çok güzelliği de beraberinde getirecektir. Umarız bu konu kulak arkası edilmez.” şeklinde açıklamalrada bulunarak yetkililerin bu konuda sesiz kalmamalarını istedi.

        

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com