Dilek'in zaferi Türkiye’nin gündeminde!

Dilek'in zaferi Türkiye’nin gündeminde!
Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği 3. sınıf öğrencisi ve lenf kanseri Dilek Özçelik bir haftadır Türkiye’nin gündeminde.
Genç kız, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'dan yurtdışından ilaçlarını getirtemediği için gözyaşları içerisinde yardım istemiş, Bakan kendisine para vermeye kalkışınca ‘Ben dilenci değilim’ diyerek bu teklifi kabul etmemişti.  Kanser hastası Dilek’in bu çıkışı diğer kanser hastalarına da umut oldu. Neden mi?
 
Dilek Özçelik'in “çığlığı” yetkilileri de harekete geçirdi. Trakya Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi Hastanesi Hemetoloji Servisi'ne yatırılan Özçelik'in ihtiyacı olan “Dekarbazin” adlı ilaç 3 aylık tedaviyi karşılayacak miktarda temin edildi.
 
İlaç vardı da neden verilmedi?
 
Söz konusu ilacın ellerinde yeterli miktarda bulunduğunu belirten Türk Eczacılar Birliği Genel Sekreteri Harun Kızılay “Daha önce elimize Özçelik'in tedavisi için ulaşmış reçete yoktu. Eğer daha önceden bize başvurmuş olsaydı kendisine temin ederdik, bu sıkıntıları yaşamak zorunda kalmazdı” diye konuştu.
 
Bu maduriyetin çözümü ne?
 
İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngör konuyla ilgili olarak Yurt Gazetesi’ne konuştu. Türkiye'de 200'e yakın ithal ilaç bulunamadığına dikkat çeken Güngör şunları söyledi: “Türk Eczacılar Birliği (TEB) ilaçları yurtdışından getirtiyor. Parasını alarak ve belirli prosedürler karşılığında ihtiyacı olanlara dağıtıyor. Fiyatların çok düşük olmasından dolayı ilaçları ithal eden firma Türkiye'ye getirmiyor. TEB ‘Bu ilaçlar bizde var ve biz getirtiyoruz’ diyor. Neyi getiriyorlar?”

 Tek yapılması gereken devletin ilaç konusunda tasarrufu bir kenara bırakması
 
Güngör, hastaların sıraya girdiğini, günlerce, aylarca beklediklerine işaret etti ve “Çözüme kavuşturulmuş bir durum yok ortada. Hastalar arayış içerisinde, odamıza kadar geliyorlar. Bu sorun hep yaşanıyordu. Bu durum Dilek sayesinde yeniden güncel oldu. Çözüm için tek yapılması gereken devletin ilaç konusunda tasarrufu bir kenara bırakması. Bugünkü fiyat politikası ile tasarruf yapmaya kalkışmak insanların mağdur olmasına neden oluyor. Devlet tasarrufu başka alanlara kaydırsın. Sağlık Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yeni bir fiyat politikası belirleyerek en kısa zamanda bunu hayata geçirmelidir” dedi. (IUK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com