“Din eğitimi ilk insan ile başladı”

“Din eğitimi ilk  insan ile başladı”
Kütahya İl Milli eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen “Yeryüzünde din eğitiminde yeni yaklaşımlar” konulu seminere, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Bölüm Başkanı Doç.Dr. Mizrap Polat konuşmacı olarak k
Kütahya İl Milli eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen “Yeryüzünde din eğitiminde yeni yaklaşımlar” konulu seminere, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Bölüm Başkanı Doç.Dr. Mizrap Polat konuşmacı olarak katıldı. 
Polat, “Din eğitimi çok eskilere dayanmaktadır. Peygamberlerin birer eğitimci ve ilk insanın bir peygamber olduğu düşünülürse din eğitimi faaliyetinin ilk insanla başladığını söyleyebiliriz. Ancak uygulama olarak çok eskilere dayansa da din eğitiminin bir bilim olarak kabulü oldukça yenidir. İslam toplumlarına bakacak olursak, din eğitiminin ülkelere göre farklı uygulamalarını görüyoruz. 1,5 milyar dolaylarında olan Müslüman nüfusu, mensup olduğu dinin kaidelerini ve bu kaidelere bağlı olarak gelişen zengin mecrayı, İslam'ın güzelliğine yakışan bir samimiyetle anlatamıyor. İslam dini ve ahlakı eğitimi, Dünyanın değişik coğrafyalarında, uzak doğusunda, orta doğusunda, Türk Cumhuriyetlerinde, batısında ya sosyo -kültürel ya da politik kaygılarla reforme edilmektedir. Yani din eğitimi standart bir sistemle verilmemektedir. Tüm insanlığa rehber olması için gönderilen İslamiyet'in, dünya literatüründe hak etmediği bir sıfatla anılması da bunun tebarüz göstergesidir. Bu yüzden millet olarak din eğitiminin membaına uygun bir sistemle düzenlenmesi, köklü bir kültüre sahip Türklerin asli vazifesi olmalı ve bu konuda önder olmalıdır’’ diye konuştu.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com