Din ve mezhep fişlemesinin arkasındaki sinsi oyun ne?

Din ve mezhep fişlemesinin arkasındaki sinsi oyun ne?
Kalkınma Bakanı “Türkiye'de Dini Hayat Araştırması”yla ilgili iddiaları yanıtladı

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun verdiği soru önergesini yanıtladı.

CHP’li Tanrıkulu soru önergesinde Bakan Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltmişti:-TÜİK’in 2013 yılı Tüketici Fiyatları Endeksi’ni belirlemek için başlattığı anket çalışmasında, “kendinize hangi mezhebe ait hissediyorsunuz?”

-“Alevi misiniz, Sünni misiniz?” şeklinde soruların yer aldığı iddialarının doğru olup olmadığı

Soru önergesini yanıtlayan Kalkınma Bakanı, “Söz konusu iddia doğru değildir. Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ile Dini Hayat Araştırması tamamen birbirinden bağımsız amaç ve kriterlere göre hazırlanmış çalışmalar olup ortak bir zemini bulunmamaktadır” dedi.Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye'de Dini Hayat Araştırması’nın Türkiye'de dini hayatı bütün çeşitliliği ile inceleyerek gündelik hayatta dinin hangi statü, sembol ve dillerde var olduğunu tespit etmek üzere TÜİK tarafından gerçekleştirilmiş bir çalışma olduğunu belirterek, “Fişleme ve kişilerin kimlik bilgilerinin kayıt altına alınmasını gerektiren bir çalışmayla uzaktan yakından ilgisi bulunmamaktadır” dedi.

TÜFE'nin temel amacının piyasada tüketime konu olan mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki değişimi ölçerek enflasyon oranını hesaplama olduğuna işaret eden Kalkınma Bakanı, “Türkiye'de Dini Hayat Araştırması ise, Anayasal bir kurum olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yürütmekte olduğu hizmetlerinde verimliliği artırmak ve kuruluş amacına uygun hizmet üretilebilmek amacıyla hizmet alanları hakkında doğru ve nesnel bilgileri edinmek, hizmet alanlarının gerçekçi bir resmini çizmek, Türkiye'de dini hayatı bütün çeşitliliği ile inceleyerek gündelik hayatta dinin hangi statü, sembol ve dillerde var olduğunu tespit etmek üzere TÜİK tarafından gerçekleştirilmiş bir çalışmadır” açıklamasını yaptı.

Kalkınma Bakanı, TÜFE için yürütülen çalışmalarda Diyanet İşleri Başkanlığı ile herhangi bir işbirliğinin söz konusu olmadığını belirterek, “Ancak, Türkiye'de Dini Hayat Araştırması, Diyanet İşleri Başkanlığı ve TÜİK tarafından yapılan bir protokol çerçevesinde yapılmıştır" dedi.Bu çalışmanın örnekleme yöntemi ile belirlenen 37 bin 624 hane ile anket yapılmak üzere planlandığını belirten Kalkınma Bakanı, Fişleme ve kişilerin kimlik bilgilerinin kayıt altına alınmasını gerektiren bir çalışmayla uzaktan yakından ilgisi bulunmamaktadır. Ayrıca bu araştırma, TÜİK'in diğer araştırmalarından farklı olarak gönüllülük esasına göre gerçekleştirilmiş olup, cevaplayıcının adı soyadı kesinlikle alınmamıştır. Gerçekleştirilen anketlerle ilgili her türlü kayıt ve doküman TÜİK'in gizlilik ilkelerine uygun olarak değerlendirilecektir” değerlendirmesini yaptı.

Kalkınma Bakanı, TÜFE ile soru önergesinde belirtilen soru örneklerinin hiç bir ilgisinin bulunmadığına dikkat çekti.TÜİK'de diğer kurumlarla bu tür çalışmaların örneklerinin mevcut olduğunu, Diyanet İşleri Başkanlığı'na özel bir işlem yapılmadığını kaydeden Kalkınma Bakanı, şunları ifade etti:“Araştırma kapsamında sorulan sorular insanlar arasında din, ırk, soy, mezhep ayrımı yapmak için değil, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yürütülen hizmet alanları hakkında doğru ve nesnel bilgilerin edinilmesi amacıyla sorulmuştur. Araştırmanın uygulanması TÜİK'in diğer araştırmalarından farklı olarak gönüllülük esasına göre gerçekleştirilmiş olup, cevaplayıcının adı soyadı kesinlikle alınmamıştır.”Kalkınma Bakanı, söz konusu çalışmanın Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yürütmekte olduğu hizmetlerinde verimliliği artırmak ve kuruluş amacına uygun hizmet üretilebilmek amacıyla hizmet alanları hakkında doğru ve nesnel bilgileri edinmek amacıyla yapıldığını söyledi. 

TÜİK'in Başbakan Erdoğan'a bağlı olduğu unutulmadan herkesin talimatın aslında kimden geldiğini fark etmesi gerekir. Unutulmamalıdır ki; Başbakan Erdoğan bir talimat veriyorsa mutlaka altında Türkiye'nin bir felakete sürüklenmesi için atılacak adımların ön hazırlığı yapılıyordur.

Türk halkı, tüm vatandaşlar AKP Hükümeti'nin sanki Türkiye için faydalıymış gibi yaptığı her şeyden nasıl büyük acılar ve felaketlerle karşı karşıya geldiğini unutmamalı, bilinçli olmalı. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com