"Dinamitin üstünde oturuyoruz"

"Dinamitin üstünde oturuyoruz"
Akbank Genel Müdürü Akkurt, tüketici kredileriyle ilgili çarpıcı bir yorum yaptı: "Şu anda bir dinamitin daha üzerinde oturuyoruz".

Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, tüketici kredilerine ilişkin olarak, "Şu anda tehlikeli bir dinamitin üzerinde oturuyoruz. Tüketici kredileri. Herkes önümüzdeki 3-4 yılını borca bağladı" dedi.

Vodafone Türkiye tarafından düzenlenen CEO Club toplantısında konuşan Akkurt, Türkiye’nin her yıl yüzde 4 büyümesi gerektiğini söyledi. Türkiye’de 1994 yılında ilk krizin yaşandığında iki sosyal olayın olduğunu belirten Akkurt, bunlardan birini döviz zedeler, diğerini borsada kaybedenler şeklinde sıraladı.

2008 yılına gelindiğinde ise kredi kartlarının soysal yara olarak ortaya çıktığına işaret eden Akkurt, "Şu anda bir tehlikeli dinamitin daha üzerinde oturuyoruz. Zaten Yakında bu konularda ben bazı önlemlerin alınmasını bekliyorum. Tüketici kredileri. Hem herkes önümüzdeki 3-4 yılını borca bağladı, hem de hesapsız kitapsız gidildiğine inanıyorum. Orada sıkıntılar var. Tüketici kredileri derken ihtiyaç kredileridir, konut kredilerine dediğim bir şey yok. Ancak, bireysel tarafta borçlanmada biraz yavaşlamamız lazım" dedi.

Türkiye'yi hacıyatmaza benzeten Akkurt, ''Ben Türkiye'yi hacıyatmaza benzetiyorum. Hiçbir zaman yere düşmez. Biraz yatarız tekrar kalkarız. Ben Türkiye'nin bir hacıyatmaz gibi tekrar ayağa kakıp başarılı olacağına inanıyorum'' dedi.

Akkurt sözlerini şöyle sürdürdü: "Buradan Türkiye yine kazançlı çıkacaktır, Çünkü ürettiği mal grupları itibariyle baktığımızda, Çin ve Hindistan'a çok yakın mallar üretiyor. Çin ve Hindistan'dan belli grup malları ithal eden ülkeler, başta AB olmak üzere Türkiye'ye biraz daha o dönemde yakın olabilir, talepleri artabilir. Avrupa'da faizler çok yüksek. Bir İtalyan firması yüzde 5-6 ile borçlanıyor, bir Alman firması yaklaşık 1,5-2'ler civarında borçlanabiliyor. Yüksek maliyet farkları başta İtalya olmak üzere rekabetçi güçlerini azaltmaktadır. Türkiye'de diyeceksiniz 'firmalar 4-5 ile borçlanıyor' ama bizim daha elastik yeteneğimiz olduğunu göreceğiz. Bu durumda da Türkiye'ye bir ihracat potansiyeli beklenenin aksine belki orta vadede artacağını ben öngörüyorum. Çünkü belli firmalar artık Güney Avrupa bölgesinde üretimlerini yapamayacakları için yaşamak zorundalar. İthalat yapacaklar, en yakın, en uygun ülke Türkiye'dir. Ben her ahvalde Türkiye'nin bir hacıyatmaz gibi tekrar ayağa kalkıp başarılı olacağına inanıyorum.''

Döviz kurlarıyla ilgili olarak da Akkurt, şunları kaydetti: "Emin olun istediğiniz kadar analizler, tahminler yapın her zaman bunları doğru olarak tutturmak mümkün değil. Burada kalkıp da tahmin yapmak mümkün değil, akıl karı da değil. Ama bakacak olursak görünüyor ki, 1,9’lara yaklaştığı zaman bir şekilde merkez bankasının çeşitli mekanizmalarla müdahalesi oluyor. Tahmin ediyorum, 1,7’lerden aşağıya da pek düşmeyecek. Diyeceksiniz ki ’bunu herkes tahmin eder, çok geniş yelpaze sunuyorsun’, doğrudur burada bizlerin sizlerden farkı yoktur. Bunun gerçeğini kabul etmek lazım. Ama görünen o ki o eski 1,4’ler 1,5’ler pek mümkün olmayacak Türkiye’nin içinde yaşadığı durumdan ve hala düşük bile gelse ama batı ekonomilerine göre yüksek oranda büyüme hızı devam edeceği için." Şu anda devam eden yüksek faiz politikasının, aslında üstü örtülü bir faiz politikası uygulandığını söyleyen Akkurt, onun da şu ada kuru 1,8’ler civarında tutabildiğini ama Merkez Bankası’nın bu konuda gerektiğinde müdahale etme sopasını bir şekilde elinde tuttuğunu söyledi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com