Dinar'a rüzgar türbinlerin yapımı devam ediyor

Dinar'a rüzgar türbinlerin yapımı devam ediyor
Dinar ilçesinde bir firma tarafından yapılan rüzgar enerji türbinlerinin yapımının devam ettiği bildirildi.

Firmanın şantiye şefi Arda Şeker,kurulacak rüzgar santralinde, 34 adet türbininin kurulumunun gerçekleştirileceğini belirtti.

Gerçekleştirilen yatırımla birlikte bölgenin enerji ihtiyacının karşılanacağını ifade eden Şeker, yıl sonuna tesisin kurulumunun tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi.

Santralin tamamlandığında, yıllık 95 bin ton karbon emisyon azaltımı değeriyle hava kalitesinin artışında da önemli bir rol üstleneceğine dikkati çeken Şeker, mayıs ayında yolların iyileştirilmesiyle işe başladıklarını daha sonra türbin temellerinin yerlerini açtıklarını aktardı.

Şu an itibariyle 22 adet türbinin temel betonlarının atıldığını dile getiren Şeker, şöyle konuştu:

"İki adet türbinin yapımı bitmiş durumda. Yıl başına kadar 10 adet türbin montajının tamamlanarak, üretime geçilecek. Diğer 10 adet türbinin ise 2013'ün şubat ya da mart aylarında tamamlanacak. Son parti 12 adet türbini ise 2013'ün bahar ayında yapacağız. 160 personelimizle çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Rüzgar enerjisi projelerinin üçüncüsünü Dinar'a yapıyoruz. Bundan önce 2 proje Hatay Bölgesi'ne yapılmıştı. Dinar için toplam türbin sayımız Bülücalan köyü mevkisi olmak üzere toplamda 34 adet rüzgar türbini kurulacak."

Kurulacak kulelerin 82 metre uzunluğunda yaklaşık 274 ton ağırlığında olacağını anlatan Şeker, 800 ton kapasiteli vinçlerle montajın Danimarka ve Portekiz'den gelen ekipler tarafından gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com