Dinazorlar mükemmel yüzücü çıktı!

Dinazorlar mükemmel yüzücü çıktı!
Çin'de araştırma yapan bilim insanları dinazorların çok iyi bir yüzücü olduğunu ve çok uzak mesafelere kadar yüzebildiklerini ortaya çıkardı.

ABD'li uzmanlar dinazor kalıntıları üzerinde yaptıkları araştırmada dinazorların çok iyi yüzücü olduklarını ortaya çıkardı. Alberta Üniversitesi'nden uzman Scott Persons ve bir grup bilim insanı, dinazorların seyahat ederken kullandığı Çin'deki nehir havzalarındaki tırnak işaretlerini inceledi. 

 
Szechuan eyaletinde bulunan nehir yatağı birçok "kuru" ve "ıslak" döngüden geçti ve burada çok sayıda dinazorlara ait ayak izi var. 
 
Persons "Biz altı veya yedi hayvan bulgusuna rastladık. Bu hayvanların hepsinin kafası aynı yöne doğruydu. Bir sürünü parçası olarak birlikte bir yöne hareket ediyor gibi. Nehir kıyısını bir tür otoyol olarak kullanmışlar" dedi.
 
Tırnak izlerinin sağa ve sola koordineli hareket ettiğini söyleyen Persons "İşaretler yaklaşık 15 metre gözüküyor" dedi. Çalışma ekibi bu kanıtlardan yola çıkarak dinazorların koordineli bir şekilde yüzdüğünü iler sürüyor.
 
Persons yaptığı açıklamada "İşaretler dinazorların nehir boyunca yüzdüğünü gözteriyor" dedi. Bilim insanları bu izlerin kısa ön uzun arka bacaklı bir dinozor türüne ait olduğuna inanıyor. Bir etobur olan bu hayvanın kalçadan yüksekliği bir metre olduğu tahmin ediliyor.
 
Chinese Science Bulletin dergisinde yayımlanan çalışmayı Persons ve arkadaşları yaptı. Ekip Szechuan eyaletindeki fosil alanında çalışmalarını sürdürüyor. Uzmanlar dinazorların yüzdüğü ile ilgili teori için daha fazla detay araştırıyor.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com