'Dini temsilcilerin devreye girdiği doğru mu?'

'Dini temsilcilerin devreye girdiği doğru mu?'
Başbakan Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na CHP’li Tanrıkulu tarafından verilen soru önergesi oldukça dikkat çekiciBaşbakan Erdoğan
’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na CHP’li Tanrıkulu tarafından verilen soru önergesi oldukça dikkat çekici.

Büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarına dair ‘dinin siyasete alet edilmesi’, devletin dinle mi yoksa hukukla mı yönetildiği’ sorularını akla getirirken suçluların kendilerini aklamaya çalışma yöntemleri Cumhuriyet Tarihi’nde ‘Hayaldi gerçek oldu’, denecek türden bir girişim olarak nitelendirildi.

CHP’li Tanrıkulu bu sömürü ve girişime dikkat çekerek Başbakan Erdoğan hakkında bir gen soru verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a:“Halen süren yolsuzluk soruşturmasının, buzdağının görünen bölümü olduğu, daha fazlasının kamuoyunun bilgisine sunulmaması için, çatışma grupları arasına uzlaşma sağlamak göreviyle yüksek dini temsilcilerin devreye girdiği doğru mudur?” diye sordu.

Soru önergesinde şu soruları yöneltti:

Hukuk sistemimiz içinde paralel bir başka örgütlenme var mıdır?

-İstanbul Milletvekili Sayın Hakan Şükür için Genel Başkan Yardımcınız Mehmet Ali Şahin; ‘Emrettiler milletvekili oldu, emrettiler ayrıldı’ demecini vermiştir. Bir milletvekiline emreden isim veya güç kimdir? Bu milletvekilliğinin bir emirle gerçekleştiği iddia edildiğine göre, siz Sayın Hakan Şükürmilletvekili yapmak için emir mi aldınız?-Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi 2 Aralık 2013 tarihindeki yazısında şu soruları sormuştur, ‘2004′ten önce kaç valiniz vardı, 2004′ten bu yana kaç valiniz oldu?

2004′ten önce kaç milletvekiliniz vardı, 2004′ten bu yana kaç milletvekiliniz oldu? 2004′ten önce kaç bakanınız vardı, 2004′ten sonra kaç bakanınız oldu?2004′ten önce kaç üniversiteniz vardı, 2004′ten sonra kaç üniversiteniz oldu?2004′ten önce ticaret hacminiz neydi, 2004′ten sonra ticaret hacminiz ne oldu?’


-Bu hukuk devleti ilkelerine aykırı iddialardan anlaşıldığına göre; hükümet 2004 yılından bu yana vali, milletvekili ve bakan atamalarında mesleki değil, başka standartlar uygulamış görünmektedir. Ancak devlet görevlerinin dağıtılmasında bu keyif kullanılamaz. Bu durumda bu sorulara hükümetin cevabı ne olmuştur veya ne olacaktır?

-Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yolsuzluk soruşturmasını iki yıldır takip ettiği söylenen uzman emniyet görevlileri arka arkaya neden görevlerinden alınmaktadırlar? Bu teknik uzmanlık açısından uygun mudur? Neden soruşturmanın sağlıklı yürütülmesini sağlamak yerine, soruşturmayı etkisizleştirmek için aralıksız atamalar yapılmaktadır?”  (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com