Dink ailesinden mektup; 'Biz artık bu davada yokuz'

Dink ailesinden mektup; 'Biz artık bu davada yokuz'
'Bu müsamere de olmayacağız'

Hrant Dink 19 Ocak 2007'de Agos Gazetesi'nin önünde öldürüleli tam 6 yıl oldu. Bu süreçte devam eden dava Yargıtay'ın bozma kararından sonra bugün tekrara görülmeye başlanacak. Dink ailesi yeniden yargılama sürecinde 'Biz artık bu davada yokuz' dedi.

Dink ailesi, Radikal Gazetesi'nden İsmail Saymaz'a gönderdikleri mektupta 6 yıldır kendileriyle alay ettiğini söyledikleri yargıya ve iktidara inanmadıklarını söyleyerek davayı sadece avukatlarının şeklen takip edeceğini ifade etti.

'Dink ailesi olarak, bundan böyle, bizlerle alay eden devlet mekanizmalarının oyununa alet olmayacak ve cinayet davasının yeniden görülmeye başlanan duruşmalarına katılmayacağız. Daha fazla kirlenmemek adına, yalanın su gibi içildiği, zorbalığın ekmek gibi yendiği; yaşam hakkı, insan hakkı, doğruluk, dürüstlük, hak ve hukukun ayaklar altına alındığı o duruşma salonlarına, artık girmeyeceğiz.' diyen aile mücadelelerine 'öyle ya da böyle, devlet eliyle, sopasıyla, copuyla, bombasıyla öldürülenlerin yakınlarının yanında' devam edeceklerini söyledi.

Hrant Dink için en yüksek yargı makamının halkın vicdanı olduğunu hatırlatan yakınları halkın çok geniş bir kesiminin bu cinayeti vicdanlarında mahkûm etmesinin onlar için tek umut verici durum olduğunu düşünüyor.

İKTİDAR SÖZÜNÜ TUTMADI

Dink cinayetinde sözler veren AKP iktidarının sözünü tutmadığını ve bunu kendi çıkarları için kullandığını söyleyen aile iktidara şunları söyledi;

"Bu davada, devletin cinayet mekanizmalarının ve suç ittifakının ortaya çıkarılması konusunda gereken tek şey siyasi iradeydi. Siyasi iktidar, kamuoyu önündeki türlü sözlerine ve vaatlerine karşın, bu iradeyi göstermekten ısrarla kaçındı. İrade göstermek bir yana, cinayette rol alan veya katilleri yücelten devlet görevlilerini terfi ettirdi, emniyet müdürü, müsteşar, vali, ombudsman olarak atadı; bazılarını da kendi bünyesine katarak, milletvekili, bakan yaptı. İktidar, kendi döneminde işlenen bu cinayeti ‘namus’ meselesi haline getirmek yerine koz olarak kullanmayı, silah sadece kendilerine doğrultulunca suçluları yargılamayı, Cumhuriyet tarihi boyunca yüksek sesle insan hakları mücadelesi vermiş tek Ermeninin öldürülmesini yok sayıp “Bizim zamanımızda faili meçhul cinayet olmamıştır” diye böbürlenmeyi seçti. Cinayetin hemen ardından “Bu kurşun Türkiye’ye sıkılmıştır!” demek, ama sonra bu icraatı göstermek, onursuzluktur"

Bundan sonra adalet için mücadele edeceklerinin söyleyen Dink ailesi 'Salonlarda değil, sokaklarda, caddelerde, meydanlarda... İnsanına, vicdanına inandığımız bu toplumun içinde, onlarla birlikte, bu vicdanı temsil eden gerçek adaletin tecellisi için mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.' dedi. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com