Dink davasında kritik karar!

Dink davasında kritik karar!
Hrant Dink davasında mahkeme TİB'den belgeleri istedi...

Mahkeme, Hrant Dink suikastin gerçekleştiği bölgedeki telefon görüşmelerinin tespit edilmesini reddeden TİB'in "özel hayat ihlalidir" mazaretini kabul etmedi ve "istenilen bilgileri gönder" dedi.

Hrant Dink davasının görüldüğü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Dink ailesi avukatlarının talebi üzerine, olay günü Saray Kumaşçılık önünde iki noktadan cep telefonuyla konuşan 4 şüpheli kişinin tespiti için bu mevkii kapsayan baz istasyonlarından yapılan tüm görüşmelerin bildirilmesi amacıyla TİB Başkanlığı'na yazı yazdı. 29 Temmuz'daki duruşmada mahkeme, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB)'nın söz konusu yazıya olumlu cevap göndermediğini belirtti.

ÖZEL HAYAT İHLALİ KARARI GERİ ÇEKİLSİN

İstenilen bilgileri göndermeyen TİB, gerekçe olarak ise 'Şüpheli ya da sanıkolmayan çok sayıda kişinin görüşme kayıtlarının alınması anlamına geleceğini ve bunun da özel hayatın gizliliğinin ihlaline neden olacağını' gösterdi. TİB'in söz konusu karar geri çekilsin talebi de reddedildi. Bunun üzerine TİB bir üst mahkeme olan İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu ve 'söz konusu talepleri içeren kararın kaldırılmasını' istedi.

BELGELERİN GÖNDERİLMESİ GEREKİR

TİB'in itirazını değerlendiren İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi, oy birliği ile verdiği kararında, 'özel hayatın gizliliğinin ihlal edileceği' gerekçesini kabul etmedi. Mahkeme, TİB'ten istenilen söz konusu bilgilerin 'özel hayatın gizliliği' kapsamına girmediğini belirtti ve TİB'den istenilen belgelerin gönderilmesi gerektiğini belirtti.

SÖZ TİB'TE

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi aldığı bu kararı davanın görüldüğü İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi de bu kararı TİB'e gönderecek ve talep ettiği bilgileri göndermesini isteyecek.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com