Dink davasında şok gelişme!

Dink davasında şok gelişme!
Hrant Dink'in 'ölüm fermanım' dediği kararın altına imza atan Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi şimdi de verilen cezalar az mı çok mu ona karar verecek.

Hrant Dink cinayetine ilişkin davada verilen tartışmalı kararın temyiz aşaması nihayet Yargıtay’da başladı.
 
Yargıtay Başsavcılığı’na karar verildikten 11 ay sonra, 4 Aralık’ta ulaşan dosyayla ilgili, 9. Ceza Dairesi’ne sunulmak üzere tebliğname hazırlandığı belirtildi.
 
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Dink cinayetinin üzerinden 5 yıl geçtikten sonra, bu yılın ocak ayında kararını verebilmişti.
 
Mahkeme, Hrant Dink cinayeti davasında tüm sanıkların “terör örgütü üyesi olmak”tan beraatine karar vermişti.
 
Vatan gazetesinden Kemal Göktaş'ın haberine göre, Yasin Hayal’e “cinayete azmettirmek”ten ağırlaştırılmış müebbet, Erhan Tuncel hakkında ise McDonald’s’ın bombalanmasından 10.5 yıl hapis cezası veren mahkeme bu sanığı tahliye etmişti.
 
Karar, Dink ailesinin avukatları ve savcı Hikmet Usta tarafından da temyiz edilmişti. Dosya daha önce eksikliklerin tamamlanması amacıyla Yargıtay’dan mahkemesine geri gönderilmiş, bu yüzden de dosyanın Yargıtay’a ulaşması neredeyse 1 yılı bulmuştu. Bu aşamadan sonra, Yargıtay Başsavcılığı, tebliğnameyi taraflara tebliğ ettikten sonra Daire’ye sunacak. Daire kararı tebliğnamedeki görüşten farklı çıkarsa, Başsavcılık, Ceza Genel Kurulu’na itiraz edebilecek.
 
“ÖLÜM FERMANIM” DEMİŞTİ
 
Temyize bakacak olan 9. Ceza Dairesi’nin, Dink’in “Ölüm fermanım” dediği TCK’nın 301. maddesinden aldığı mahkumiyeti onayan daire olması büyük bir tesadüf olarak dikkat çekti.
 
9. Ceza Dairesi’nin Başkanı Ekrem Ertuğrul, Dink’in mahkum olmasına yönelik Yargıtay Ceza Genel Kurulu’nda da oy kullanmıştı. O tarihte Yargıtay üyesi olan Ertuğrul, daha sonra daire başkanı seçilmişti. Dairede eski üyelerden sadece Ertuğrul ile Halim Aşaner kaldı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com