Dink davasında şok karar!

Dink davasında şok karar!
Hrant Dink davasındaki şok eden kararın ardından akıllara takılan ilk konu Yasin Hayal'in de serbest kalabileceği iddiası oldu!

Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Dink suikastı davası, olayın 5. yılına bir gün kala sonuçlandı. Mahkeme ‘Örgüt yok’ dedi ancak Yasin Hayal’e ‘azmettirici’ olarak müebbet verdi, Erhan Tuncel’inse beraatına hükmetti..

Özel yetkili mahkemeler, birçok davada birbirini hiç tanımayan kişileri terör örgütü suçlamasıyla tutuklu yargılıyor. Buna karşılık dünkü karardaki trajikomik tablo şöyle: 2004'te Trabzon'daki McDonald's bombalandı. Yasin Hayal bu bombalamadan hapis yattı. Ona bombayı temin eden Erhan Tuncel'di. Dün mahkeme Tuncel'e Mc'Donald's bombalamasından 10.5 yıl verdi. Ama her nedense Hayal ile Tuncel'i Dink davasında terör örgütü suçlamasından beraat ettirdi. NEDEN?

Hayal de serbest kalır mı?
Terör örgütü suçlaması olmayan davalarda en uzun tutuklu yargılanma süresi 5 yılla sınırlı. Ancak "Hükmen tutukluya tahliye olmaz" diye daha önce çıkan bir karar var. Eğer bu Yargıtay içtihatı dikkate alınmazsa 5 yıldır tutuklu yargılanan ve örgüt suçlaması olmayan Hayal bile çıkabilir.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin davada kararını açıkladı. Mahkeme heyeti, 19 sanıklı davanın tutuklu sanıklarından Yasin Hayal’e “Hrant Dink’i tasarlayarak öldürmeye azmettirmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Bütün sanıkların “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan beraatına karar veren mahkeme heyeti, Erhan Tuncel’i Mc Donald’s’ın bombalanması eylemine ilişkin 10 yıl 6 ay hapis cezasına mahkum etti. Mahkeme, davanın tutuklu sanığı Erhan Tuncel’in çaptırıldığı hapis cezasını ve sanığın tutuklu kaldığı süreyi göz önüne alarak tahliyesine hükmetti. Dink ailesi avukatları kararı temyize götürmeye hazırlanırken, Savcı Hikmet Usta da karara itiraz edeceğini açıkladı.

Tek örgüt Trabzon Emniyeti

Duruşmada söz alan tutuksuz sanıklardan Tuncay Uzundal’ın avukatı Seyit Ahmet Kaya, iddianamenin gerçeklerle alakasının olmadığını savundu. Sanıkların üyesi oldukları öne sürülen örgütün ne olduğunun ortaya çıkarılmadığını belirten Kaya, “Buna ancak ahbap çavuş örgütü diyebiliriz” dedi.

Avukat Erdoğan Soruklu da müvekkili Tuncel’in emniyet istihbarat elemanı olarak görevini yaptığını belirterek, meydana gelen sonuçtan yetkililerin sorumlu olduğunu iddia etti.Herhangi bir delilin olmadığını ifade eden Soruklu, “Erhan Tuncel ısmarlama sanıktır. BBP ısmarlama bağlantılıdır. Bu bir ‘Ergenekon’ cinayetidir. 

Ancak sanıkların örgüt oluşturdukları fikri boş bir iddiadır” şeklinde konuştu. Soruklu, Tuncel’in mensubu olduğu tek örgütlü yapının Trabzon İl Emniyet Müdürlüğü olduğunu söyledi. “Yasin Hayal’in bağlantısının ortaya çıkarılmasıyla cinayet aydınlanır” ifadesini kullanan Soruklu, Hayal’in başka bir bağlantı zincirini temsil ettiğini de kaydetti.

Tuncel de 3 saat süren savunmasında  Dostoyevski, Mevlana ve Che Guevara’dan alıntılar yaptı. Tuncel, Dink cinayetine ilişkin konuşması nedeniyle eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın pasifize edildiğini, cinayetin “Ergenekon” eylemi olduğunu iddia etti.
 “Evvel zaman içinde kalbur zaman içinde” diye başlayarak cinayet süreci anlatan Tuncel, gözaltına alınmasının “şekil icabı” olduğunu  iddia etti.  Tuccel, Dink cinayetinden önce Hayal’in yaptığı bütün eylemlerin siyasi içerikli olduğunu ve bu eylemlere rağmen Hayal’in koruma kalkanıyla korunduğunu savundu.

Tuncel: Vatan sağ olsun
Tuncel, istihbari faaliyetlerde bulunmanın yasalara uygun olduğunu aktararak, Mc Donalds’ın bombalanması olayını kendisinin çözdüğünü ve bu davadaki tüm sanıkların da kendi çalışmaları sayesinde yakalandığını ifade etti. Hakkında yasadaki etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını isteyen Tuncel, Dink cinayetini, 18-19 kez ihbar ettiğini ve bu cinayeti engellemek için elinden gelen her şeyi yaptığını belirterek, dava konusu örgütle hiçbir ilgisinin olmadığını savundu.

Tuncel, savunmasını “vatan sağ olsun” diye bitirdi. Yasin Hayal de Tuncel’in, hakkında asılsız beyanlarda bulunduğunu belirterek, bu iddialarla ilgili Erhan Tuncel hakkında avukatı aracılığıyla soruşturma açılmasını talep etti.  Erhan Tuncel’in, merhum Hrant Dink’in öldürüleceği ihbarında bulunmasına rağmen, cinayetten önceki 1 yıllık süreçte kendisine neden engel olunmadığını soran Hayal, “Herhalde koca TC devleti benden çekinecek değildir” ifadesini kullandı. Hayal, savunmasını “Mahkeme heyetine meydan okuyorum. Kalemimi kıracak delikanlı arıyorum” diyerek bitirdi.

İşte mahkemenin kararı
Mahkeme 31 maddelik kararını açıkladı. Dink’in öldürülmesinde terör örgütü bağlantısı bulamayan mahkeme, sanıkları “terör örgütü yöneticiliği veya üyeliği” suçlamalarından beraat ettirdi.

Sanıklar hakkında bireysel eylemlerinden dolayı hüküm kuran mahkeme heyeti, Hayal’i “Hrant Dink’i tasarlayarak öldürmeye azmettirmek”ten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Tuncel’in Dink cinayetiyle bir bağlantısını tespit edemeyen mahkeme, Tuncel’i “Dink cinayetini azmettirmek” suçlamasından beraat ettirdi. Mahkeme heyeti, Mc Donalds’a yönelik bombalı saldırıdan dolayı 10 yıl 6 ay hapis ve 10 bin lira adli para cezasına çarptırdı. Mahkeme, Tuncel’in çaptırıldığı hapis cezasını ve sanığın tutuklu kaldığı süreyi göz önüne alarak tahliyesine hükmetti. Ancak mahkeme, Tuncel’in duruşmadaki hal ve tavırlarını ve tekrar suç işleyebileceğini göz önünde bulundurarak cezada herhangi bir indirim yapmadı.

Ersin Yolcu ve Ahmet İskender’in Ogün Samast’a Dink’i öldürmesi için yardım ettikleri sabit olduğundan, ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verildi. İndirim uygulayan mahkeme, Yolcu ve İskender’i 12’şer yıl 6ay hapse çarptırdı.(SYK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com