Dink davasında TİB kayıtları 'boş' çıktı

Dink davasında TİB kayıtları 'boş' çıktı
Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın 23. duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Cinayet gününe ilişkin TİB'den gönderilen kayıtlarda 19 sanık hakkında kayda rastlanmadığı belirten savcı, Ogün Samast'ın ankesörlü telefondan konuştuğunu söyledi.

Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin davanın 23. duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Mahkeme savcısı Hikmet Usta, TİB kayıtlarının kendisi ve terörle mücadele şube ekipleri tarafından incelendiğini, 19 sanık hakkında herhangi bir kayda rastlanmadığını söyledi.

Savcı ayrıca, Ogün Samast'ın olay günü cep telefonuyla değil ankesörlü telefonla konuştuğunu belirtti. Öte yandan mahkeme, Dink ailesinin avukatlarının TİB kayıtlarının silinmesine karşı tedbir kararı konulması talebini kabul etti.

Duruşmada söz alan polisin yardımcı istihbarat elemanı Erhan Tuncel, iddianamede cinayetin azmettiricisi olarak göründüğünü hatırlatarak "evet ben azmettiriciyim. Çünkü polisi, cinayeti engellesin diye azmettirdim. Ben yardım ve yataklık yaptım, çünkü bu kişileri vazgeçirmek için yardım ettim" dedi.

Mahkeme heyeti verdiği kısa aranın ardından tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına karar vererek, duruşmayı 10 Ocak 2012 tarihine bıraktı.

'HRANT'IN ARKADAŞLARI' TOPLANDI

Öte yandan duruşma öncesinde, Beşiktaş'taki Barbaros Parkı'nda toplanan 'Hrant'ın arkadaşları', adliye binasına kadar yürüdü.

Aralarında CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun da bulunduğu grup adına basın açıklamasını okuyan sanatçı Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya, ''5 yıldır burada biriken anılardır, acıladır ve tükenmez sabrımızdır. 5 değil 95 yıl geçse de bu sabrı besleyen öfkemiz, adalet inancımızdır'' dedi.

''Yüz bin vicdan sahibinin, elleri üstünde taşıdığı arkadaşlarının son yolculuğunun, bu ülkenin çürümüş adalet duygusunu gömmek için olduğunu'' söyleyen Kaya, ''23 duruşmadır sabrımızı sınıyorsunuz. İnkar ettiğiniz adaleti yerine getirme sorumluluğunuz, geleceğe barış dolu, umut dolu bakabilmemizin önündeki tek engeldir'' dedi.

Gruptakiler, basın açıklamasının ardından duruşma bitimine kadar bekleyişlerini sürdürdü.

Duruşmada esas hakkındaki görüşlerini açıklayan Hrant Dink ailesinin avukatlarından Bahri Belen, cinayetin öncesindeki örgütlenme, kişiler arasındaki ilişkiler, jandarmanın haber alışı, sessiz kalışı ve cinayetin önünü açıcı rolü nedeniyle bu kısmı önce açıklama gereğini duyduklarını belirterek, esas hakkındaki görüşlerini avukat Hakan Bakırcıoğlu ve Esra Salmanlı'nın okuyacağını kaydetti.

Hrant Dink'in avukatlarından Salmanlı ve Bakırcıoğlu tarafından dönüşümlü olarak okunan esas hakkındaki görüşte, tutuklu sanık Yasin Hayal'in eniştesi ve tutuksuz sanık Coşkun İğci'nin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığındaki ifadeleri, Trabzon İl Jandarma Komutanlığı ile İçişleri Bakanlığınca dava sonrası bu konuda açılan soruşturma dosyaları mahkeme heyetinin dikkatine sunuldu.

Avukatlar, cinayet sonrası Trabzon Emniyet Müdürlüğünün yaptığı soruşturmaları da detaylı olarak sundu.

Hrant Dink'in eşi Rakel Dink'in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiği mektubun ardından Başbakanlık Teftiş Kurulunca hazırlanan raporun da okunduğu duruşmada, cinayetle ilgili İçişleri Bakanlığı müfettişlerince ihmali olduğu ileri sürülen kamu görevlileri hakkında açılan soruşturmalar ve gelinen süreç detaylarıyla anlatıldı.

''Herkes bir taş koymuş ve...''

Dink ailesinin avukatlarından Arzu Becerik AİHM'e yaptıkları başvuruyu kazandıklarını belirterek, ''Buraya ne sunulduysa oraya da aynı şeyi sunduk. Olaya uzaktan bakan hakimler, olayın azmettiricilerine yaklaştılar. Umarız Mahkemeniz de bu yaklaşıma sahip olur, zira bugüne kadar bu yaklaşımı görmedik'' dedi.

Becerik, dava süresince soruşturmanın genişletilmesi için defalarca dilekçe verdiklerini anlatarak, birçok taleplerinin kabul edilmediğini kaydetti.

Savcılığın soruşturma aşamasında kendilerini yalnız bıraktığını ifade eden Becerik, AİHM'nin hızlı davranılması gerektiğini belirttiği bu dosyada bile ilerleme kaydedilmediğini söyledi.

Trabzon ile İstanbul hattında görev yapan yetkililerin üzerlerini düşeni yapmadıklarını öne süren Becerik, ''Herkes bir taş koymuş. Sonunda da ihmal olmuş ve cinayet gerçekleşmiş. Bir kişi görevini yapsaydı bu cinayet olmazdı. Bu dava bu kadar sınırlı bir şekilde devam ederse diğer siyasi davalar gibi tarihin karanlığına gömülecektir'' şeklinde konuştu.

Becerik'ten sonra söz alan Avukat Bahri Belen, esasa ilişkin görülerinin kalan kısmını gelecek duruşmada okuyacaklarını söyledi.

Duruşmada söz alan Avukat Fehriye Çetin de TİB kayıtlarının mahkemeye geldiğini hatırlatarak, emniyete yazı yazılarak söz konusu kayıtlarda cinayetten önce ve sonra birbiriyle çakışan telefonların tespit edilip belirlenmesini talep etti.

''Tetikçi demeleri beni yıpratıyor''

Tutuklu sanıklardan Erhan Tuncel de duruşmada söz alarak, cinayetin aydınlatılması konusunda ciddi girişimleri olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

''Dink cinayeti aydınlatılırsa 1980 darbesi de aydınlatılır. Bana tetikçi demeleri beni aşırı şekilde yıpratıyor. Azmettirici olmadığım yapılan araştırmada ortaya çıktı. Evet azmettiriciyim, ama polisleri bu cinayeti işlenmemesi için azmettirdim. Evet yardım yataklık yaptım, geldim burada cinayetle ilgili bildiklerimi anlatarak yardım ettim. Tahliyemi talep ediyorum.''

Cumhuriyet Savcısı Hikmet Usta da, gelen TİB kayıtlarını incelenmesi amacıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğüne gönderdiğini ve emniyetten gelen yazıda dosya sanıklarından 19'uyla ilgili herhangi bir irtibata rastlanmadığını kaydetti.

Savcı Usta, ayrıca tutuklu sanıklar hakkındaki kuvvetli suç şüphesi ve diğer sebeplerden dolayı tahliye taleplerinin reddedilmesini talep etti.

(UGK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com