Dink’i yargılayanların “yolu açık”

Dink’i yargılayanların “yolu açık”
Nihat Ömeroğlu’nun ombudsman seçilmesinin tartışması sürerken, Dink’in mahkum olması yönünde oy veren diğer hakimlerin yükselişi de dikkat çekti. Mahkum eden hakimler arasından Adalet Bakanı, Yargıtay Başkanı, Yargıtay Başsavcısı, daire başkanı çıktı.

“Türklüğü aşağıladığı” iddiasıyla mahkum olmasının ardından öldürülen gazeteci Hrant Dink’in mahkumiyetine karar veren hakimler arasında yer alan Nihat Ömeroğlu’nun Kamu Başdenetçisi (ombudsman) seçilmesinin ardından başlayan tartışma sürerken, Dink aleyhine oy kullanan hakimlerin yükselişi dikkat çekti.
 
Vatan gazetesinden Kemal Göktaş’ın haberine göre,  Hrant Dink, Agos gazetesinde yazdığı bir yazıda Türklüğü aşağıladığı iddiasıyla Şişli 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davada mahkum oldu. Karar Yargıtay tarafından da onanınca Dink, hedef haline geldi. Dink karara karşı AİHM’ye başvurdu. AİHM cinayetten sonra, Dink’in yazısının ifade özgürlüğü kapsamında olduğuna hükmetti ve Türkiye’yi mahkum etti.
 
 Bu yargılama sürecine katılan yargı mensuplarının daha sonra geldiği makamlar ise dikkat çekti:
 
ADALET BAKANI: Dink’e soruşturma açılması için izin veren Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga, 2007 seçimleri öncesinde tarafsız Adalet Bakanı oldu. Kasırga daha sonra Başbakanlık Başmüşavirliği’ne atandı.
 
YARGITAY BAŞKANI: Dink hakkındaki mahkumiyet kararının temyiz incelemesini Yargıtay 9. Ceza Dairesi yaptı. Dairenin o dönemki başkanı Hasan Gerçeker, daha sonra Yargıtay Başkanı seçildi.
 
YARGITAY BAŞSAVCISI: Yargıtay Ceza Genel Kurul kararı 6’ya karşı 18 oyla alındı. Dink’in suçlu olduğuna hükmeden 18 yüksek yargıç içinde yer alan Hasan Erbil, Yargıtay Başsavcılığı’na seçildi.
 
OMBUDSMAN: Nihat Ömeroğlu AKP’lilerin oylarıyla TBMM tarafından ombudsman seçilirken, o tarihte Yargıtay 9. Ceza Dairesi üyesi olan Ekrem Ertuğrul da 9. Ceza Dairesi Başkanı oldu.
 
EN ÇOK OYU ALDI: Turan Demirtaş (7. Ceza Dairesi Başkanı), Yargıtay Başkanlığı ve Başsavcılığı için aday oldu ancak seçilemedi. Ersan Ülker (11 Ceza Dairesi Başkanı) ise Yargıtay Başsavcılığı seçiminde ilk sırada yer aldı. Ancak dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, arka sırada yer alan Abdurrahman Yalçınkaya’yı başsavcı seçti.
 
KARARA İTİRAZ EDENE SÜRGÜN

Dink’e verilen mahkumiyet kararının onanmasına Yargıtay Başsavcılığı adına Yargıtay Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu itiraz etti. Eminağaoğlu, YARSAV Başkanı sıfatıyla yaptığı açıklamalar nedeniyle önce İstanbul’a, ardından da Çankırı’ya sürgün edildi.
 
HOSROF DİNK: ÖMEROĞLU ÖZELEŞTİRİ YAPACAK MI?
 
Hrant Dink'in kardeşi Hosrof Dink, Nihat Ömeroğlu’nun ombudsman seçilmesine tepki gösterdi. Hosrof Dink, şunları söyledi: “Şimdi bu insana sormak lazım. AİHM’nin sonradan ‘ifade özgürlüğü’ olduğuna hükmettiği bir yazı nedeniyle, Hrant Dink’in cezalandırılması yönünde oy kullanırken, bir insanın ölüm fermanını imzaladığının farkında mıydı? Bunu şimdi fark ettiyse bununla ilgili özeleştiri yapmayı düşünür mü? Hukukun üstünlüğüne inanarak bu kararları vereceğinin teminatı ne olabilir? AİHM kararından sonra bu kararları alan insanlara ne yeni bir eğitim verildi ne de bir yaptırım uygulandı.
 
Türkiye AİHM’in yargı yetkisini kabul ediyorsa ve verdiği kararların iç hukukta bir etkisi olduğunu taahhüt etmişse, AİHM’de mahkum olmasına neden olanların hesap vermeleri gerekirdi. Cumhurbaşkanlığı DDK (Devlet Denetleme Kurulu) raporuna da girdi: Devletin, AİHM’de Türkiye’yi mahkum eden kararları verenlere rücu etmesi gerekir. Rücu edileceğine, hesap sorulacağına, ödüllendirildi. Şimdi, bu makamın hak ve adalet arayışında ne kadar doğru adres olacağını merak ediyorum.” (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com