Dinleme listesi mahkemelik oluyor

Dinleme listesi mahkemelik oluyor
Hangi milletvekili dinlemeler nedeniyle suç duyurusunda bulunacak?

Burcu Oral Evren | SANSURSUZHABER.COM

Yenişafak ve Star Gazetesi'nde yayımlanan "dinlenen telefon listesi"nde yer alan isimlerden CHP İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, savcılığa suç duyurusunda bulunacak...

ÖZGÜNDÜZ SANSÜRSÜZ HABER'E KONUŞTU

"Dinlendiğimizi biliyorduk. " diyen Özgündüz, " ancak bunun mahkeme kararıyla yapıldığını biliyordum. Bir milletvekilinin telefonunun mahkeme kararıyla dinlenmesi suçtur. Birazdan İstanbul Adliyesi'nde suç duyurusunda bulunacağım" sözleriyle tepkisini dile getirdi.

"Dokunulmazlığın ihlali suçtur" yorumu yapan Özgündüz, "Hükümet kendisini sıyıramaz,  cemaat filan deniyor ama  bu işin sorumlusu Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı. Sonuçta Bu olay  AKP döneminde oluyor. Yani siyasi sorumluluğu var.  Hükümetin özür dilemesi gerekiyor. Mit zaten dinlendiğimizi biliyordu, Başbakan'ın da haberi vardı bu dinlemelerden. Bu emri veren de , icra eden görevliler de, dinlemeleri yapan TİB de suçludur, gereği yapılmalıdır" diye konuştu.

CHP'li Özgündüz, dinlemelerde ilgili bir de soru önergesi verdi. ​Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ'a yönelttiği sorularda Özgündüz şu sorulara yanıt istedi:

1. Bahsi geçen haberdeki iddialar doğru mudur?

2. Eğer dinleme iddiası doğruysa bu kararı hangi Emniyet birimi, neye dayanarak talep etmiştir? Hangi Cumhuriyet Savcı ve/ya Savcıları hangi soruşturma kapsamında, neye dayanarak bu kararı istemiştir? Dinleme kararı hangi mahkeme tarafından, neye dayanarak verilmiştir?

3. Haberde bahsi geçen dinleme skandalı doğruysa yasama dokunulmazlığı da ihlal edilerek dinleme kararı verenler hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmamış ise açılacak mıdır?

4. AKP Hükümeti döneminde olduğu anlaşılan bu dinlemelerden başta Bakanlığınızın, İçişleri Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı’nın; genel olarak Hükümetinizin sorumlu olduğu varsayıldığında şahsımdan, dinlendiği iddia edilen şahıslardan ve kamuoyundan özür dilenecek midir? Böyle bir skandal ardından siyaseten gereğini Hükümetiniz tarafından yapacak mısınız?

ÖZEL | SANSURSUZHABER.COM

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com