Dipçikle çocuğun başını ‘istemeden’ ezmiş!

Dipçikle çocuğun başını ‘istemeden’ ezmiş!
Özel Harekat polisi çocuğun kafasını dipçikle ezdi. ‘İstemeden’ yaptığı gerekçesiyle cezası hem indirildi hem de ertelendi.

 

Hakkâri’de 23 Nisan 2009’de kapatılan DTP’nin eyleminde çıkan olaylarda Özel Harekat polisi Bahadır Turan bir çocuğun kafasını dipçikle ezmişti. 4 gün yoğun bakımda kalan çocuk, doktorların çabasıyla kurtarılmıştı. Olayın ardından, polis Turan hakkında, mağdur avukatlarının “kasten öldürmeye teşebbüs ve işkence” suçlarından dava açılmasını talep etmelerine rağmen, “kasten yaralama” suçundan dava açıldı. Duruşması yapılan davada sanık avukatı olayın meşru müdafaa olarak değerlendirilmesini istedi.

İstemeden yapmış
Savcılık ise esas hakkındaki mütaalasında, özel harekât polisinin, “kasten yaralama” suçundan 5 yıldan az olmamak üzere hapisle cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme ise polisin meşru müdafaa halinde ve psikolojisinin bozuk olduğu, zor kullanma yetkisini kullandığı gibi savunmaları dikkate alarak, polis memuruna, genellikle trafik kazaları ve benzeri istemeden yaralamaya sebep olma hallerinde uygulanan “taksirle yaralama” suçundan ceza verdi.

İyi hal indirimi
Mahkeme, bu suçtan 6 ay hapse mahkum ettiği polisin cezasını önce vücutta kemik kırılması meydana geldiği için 9 aya çıkarttı, daha sonra ise zor kullanma sınırının kasıt olmadan aşılması halinde cezanın indirileceği hükmünü dikkate alarak, 7 ay 15 güne indirdi. Heyet, polis memuru Turan’ın mahkemeye karşı saygılı tutumu ve pişmanlığını gerekçe göstererek, iyi hal indirimi de yaptı.

Dipçikle baş ezmenin cezası 6 ay
6 ay 7 gün olarak belirlenen ceza, polisin iyi hali gerekçe gösterilerek hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kapsamına da alındı. 5 yıl boyunca suç işlenmemesi halinde cezanın bütünüyle ortadan kalkmasını öngören uygulama süresince, polisin herhangi bir adli denetime alınmasına da gerek görülmedi. İyi hali nedeniyle polisin cezasında hem indirim yapan hem de hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı veren mahkemenin, bu kanıya tek duruşmada ulaştığı da anlaşıldı. Tayini Malatya’ya çıkan Turan, Isparta 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın sadece bir duruşmasına gelerek ifade verdi. Sonraki duruşmalara ise sadece avukatı katıldı.


Seyfullah Turan başına aldığı darbelerle ağır yaralanmıştı. Turan’ı döven Özel Harekâtçı polis memuru Bahadır Turan hakkında açılan dava güvenlik gerekçesiyle Hakkâri’den Isparta’ya alınmıştı.

(SRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • YGS'de ek süre bugün son15 Ocak 2012 Pazar 10:57
 • 1 milyon 800 bin kişiye uyarı15 Ocak 2012 Pazar 10:48
 • Karayoluna ilginç kavşak15 Ocak 2012 Pazar 10:43
 • İsrail'in ABD'yi deli eden planı15 Ocak 2012 Pazar 10:40
 • Suriye'de genel af15 Ocak 2012 Pazar 10:37
 • Cinnet geçirip ailesini katletti15 Ocak 2012 Pazar 10:13
 • Önce kaptan terketti15 Ocak 2012 Pazar 10:07
 • Tartışılan oyun sahnede15 Ocak 2012 Pazar 09:57
 • Başkent'te kar devam edecek15 Ocak 2012 Pazar 09:48
 • Domuz gribi geri döndü15 Ocak 2012 Pazar 09:37
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com