''Diplomasi ve ticaret'' konferansı

''Diplomasi ve ticaret''  konferansı
Eskişehir'de düzenlenen ''Diplomasi ve Ticaret'' konulu konferansa katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne bağımlı olmadığını söyledi.

Eskişehir'de düzenlenen ''Diplomasi ve Ticaret'' konulu konferansa katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne bağımlı olmadığını söyledi.

Eskişehir Girişimci ve Sanayici İşadamları (EGSİAD) ve Osmangazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından organize edilen 'Diplomasi ve Ticaret' konulu konferansa katılan Bakan Davutoğlu, Türkiye'nin AB'ye bağımlı olmadığı belirterek, ''Zihninizde bir canlandırın. Batıda Almanya, Fransa, İtalya biz çizgi durumunda. Doğuda aynı şekilde Hindistan, Çin Japonya sonra Avrupa ve Afrika kıtalarında en büyük ekonomi bizim ekonomimiz. Böyle bir ekonominin önündeki duvarların kaldırılması gerekir. Biz
vizeleri kaldırınca bazı kesimler Avrupa Birliği'ne (AB) sorun olacağını söyledi. Eğer problem olacaksa Avrupa Birliği de bizimle vizeleri kaldırsın. Sanırım şöyle düşünüyorlar. 'Biz Türkleri tutacağız, kapıda bekleyecekler. Gidecek başka yerleri yok, bizden yardım isteyecekler' diye düşünüyorlar. Ancak biz Avrupa'dan bir kuruş para istemedik, bundan sonrada istemeyeceğiz. Türkiye önemli ekonomik faktörler bakımından Avrupa'da önemli bir yere sahiptir. Ancak hiçbir zaman Avrupa Birliği'nden vazgeçmeyeceğiz.
Bizim tek çıkış noktamızı Avrupa Birliği olarak nitelendirenler yanılıyorlar. Biz her yerde ticaret yapacağız. Her yerde olacağız. Biz elimizdeki konuları bütün olarak değerlendiriyoruz. Avrupa Birliği'ni ayrı diğer konuları ayrı ayrı değil hepsini bütün olarak alıyoruz. Farklı olan bir konu yok aynı şekilde aynı derece ele alıyoruz'' diye konuştu.
Bakan Davutoğlu, Türk Hava Yolları'nın dünyanın en önemli hava şirketlerinden bir tanesi olduğunu belirterek, ''Belli aralıklarla oturup THY ile belli strateji belirliyoruz. Türk Hava Yolları 2003 yılı özelleştiği zaman oranın yetkilileri ile oturup 3 şart belirledik. Bu şartlardan bir tanesi, bize kim dostluk yaptıysa, kim bizle bir saat bile oturduysa bile oraya uçağı kaldırılacağını söyledik. Oralara giderken zarar bile edilse oraya yolculuk yapılacak şartını söyledik. Yemen ve Bahreyn'e uçulmuyordu
oraya uçuldu. Şu anda Afrika'da yaklaşık olarak on yere uçuluyor. Ve geçen hafta yapılan toplantıda ise Oranın bakanları bize başkentlerine de bir sefer koyulması için rica etti. Bu demek oluyor ki bize her geçen gün ilgi artıyor. Son derece dinamik girişimci iş adamlarımız var. Bunlar Afrika'ya giderek burada elçilik açmamızı istiyorlar. Bunu bir devletin yapması da boynunun borcudur'' diye konuştu

'RUSYA İLE VİZELERİ KALDIRACAĞIMIZA KİMSE İNANMADI'
Rusya ile vizenin kaldırılacağına kimsenin inanmadığını belirten Davutoğlu, ''Bir çok komşu ülke ve Rusya ile vizeyi kaldıracağımıza kimse inanmıyordu. Özellikle Rusya için kararı açıklayacağımız gün bile basın mensuplarına söylediğimizde buna inanmadılar. Gürcistan ile ise bu ay sonunda pasaportları da kaldırıyoruz. Kimliklerle geçiş yapılacak. Avrupa'da ki krizden az olarak etkilenmemiş olmamızın nedeni pazarımızı çeşitlendirmemiz ve komşu ülkelerle aramızda ki ticaretin olmasıdır. Bugünlerde bir proje
için çalışıyoruz' dedi.
''Artık Türkiye IMF'den borç alan reçete uygulanan bir ülke olmaktan çıkacak' diyen Davutoğlu, 'IMF İcra Direktörleri Kurumunda artık Türklerde yer alacak, ancak bu sefer para alan borç alan değil, para veren ve reçete hazırlayan bir Türk olacak. Eskiden biz IMF'nin nesnesiydik. Ancak şimdi bu durum tamamıyla değişiyor. Bu ekonomiden nereden nereye geldiğimizin göstergesidir. IMF borcumuzu 25 milyar dolardan 5 milyar dolara indirdik. Onu da istediğimiz zaman kapatabiliriz'' şeklinde konuştu.
Konferans sonrasında Bakan Davutoğlu esnaf ziyaretlerinde bulundu. Esnaf ziyaretlerinde Emir isimli çocuğun Bakan Davutoğlu'nun yanına gelerek ilk defa burada Bakan görüyorum demesi, Bakan Davutoğlunu güldürdü. Daha sonra Eskişehir 5. sıra milletvekili adayı Ethem Kalın'ın seçim koordinasyon bürosunu açtı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com