Direnen işçiye baskı sürüyor!

Direnen işçiye baskı sürüyor!
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde HAK-İş baskısı artarak sürüyor...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde (İBB) Belediye İş Sendikası üyeleri, Hizmet- İş Sendikası'na zorla üye edilmek isteniyor. İBB'de çalışan üst düzey yöneticiler, Hizmet-İş sendikasına geçmeyen çalışanlara baskı, sürgün, sindirme ve işten çıkarma uyguluyor. Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, işçilerin zorla sendika değiştirmeye çalışılmasını insan haklarına aykırı olarak değerlendirdi.

İşçilerin baskı altında sendika değiştirmesi, İBB İl Genel Meclisi'nde de soru önergesine konu oldu. CHP'li meclis üyeleri Dr. Hakkı Sağlam ve Serdar Bayraktar'ın hazırladıkları yazılı soru önergesinde, İBB'de çalışanların sendika değişikliğine zorlayan üst düzey yetkililerin bulunduğu ve mail atarak sendika ile ilgili yapılan çalışmalarda gelişmelerin neler olduğunu birbirlerine sordukları ifade edildi.

İBB meclis üyeleri soru önergesinde, “İşveren sıfatıyla İBB'deki üst düzey yöneticilerin çalışanlara müdahale ederek sendika değiştirmeye zorladıkları, kabul etmeyenlerin iş ve görev yerlerinin değiştirildiği, emekliliğe zorlandıkları bilinmektedir” denildi. Soru önegesinde, İBB Başkanı Kadir Topbaş'a şu sorular yöneltildi: “İBB Başkanı olarak adı geçen personelin etik dışı ve kanuna açık olarak aykırı davranışları hakkında yaptırdığınız idari işlem var mıdır? Varsa sonuçları nedir? İBB Başkanı olarak çalışanların sendika değiştirmesi konusunda talimat verdiniz mi? Verdinizse gerekçesi ve tarihi nedir? Bu konuda bugüne kadar intikal eden şikâyet var mıdır? Varsa sonuçları nedir?”

Türkiye'ye has bir durum

Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak'da zorla sendika değiştirmenin sadece İBB'de olmadığını belirterek, “HAK-İş'in kamuya ait hiçbir işkolunda örgütü yokken, şu an bütün işkollarında örgütlü. Burada şüphesiz siyasi iktidarın etkisi var” dedi. İktidarın bir numaralı konfederasyon olarak HAK'İş'i görmek istediğini ifade eden Büyükkucak, “Üst düzey yöneticiler, müdürler, şefler, işçilere yoğun baskı uyguluyor. Bu zulme dönüşüyor. Mesaileri kesiliyor, sürgünler yaşanıyor. İşçiler kendileri bıraksa ben buna saygı duyarım” ifadesini kullandı.

Belediye-İş Sendikası'nda başlayan baskıların bir senedir devam ettiğinin altını çizen Büyükkucak, şöyle devam etti: “Bu baskı İBB'de başladı, diğer iş kollarına sıçradı. Buna dayanan işçi var, dayanamayan işçi var. İBB'de şu an işçilerin dağılımı yarı yarıya geldi. Yapılan baskı insan haklarına aykırı. Bizim tüm girişimlerimize karşın baskılar son bulmuyor. Ya yönetici ol ya da sendikacı. Bu sadece Türkiye'ye has bir durum.”

(Cumhuriyet)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com