Direniş Galatasaray'a sıçradı

Direniş Galatasaray'a sıçradı
Galatasaray Üniversitesi'nde öğrenciler binayı sardı, rektör Prof. Dr. Ethem Tolga binadan çıkamıyor.

Galatasaray Üniversitesi Rektörü Ethem Tolga, yanlış anlaşıldıysam özür dilerim şeklinde bir açıklama yaparken, imzasını geri çekmediğini söyleyince öğrenciler büyük tepki gösterdi.

Galatasaray Üniversitesi (GSÜ) öğrencileri, Orta Doğu Teknik Üniversite’li (ODTÜ) öğrencileri kınayan GSÜ Rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga’nın olduğu rektörlük binası önünden akşam saatlerine kadar ayrılmadı.

Galatasaray Üniversitesi öğrencilerinin eyleminin ardından Rektör Ethem Tolga, yanlış anlaşıldıysam özür dilerim şeklinde bir açıklama yaparken, imzasını geri çekmediğini söyleyince öğrenciler büyük tepki gösterdi.

Öğrenciler tarafından yuhalanmasının ardından rektör içeri girmek zorunda kaldı.

Rektör Ethem Tolga’dan konuyla ilgili açıklama bekleyen ve “Rektör istifa” sloganları atan öğrenciler, aralarından üç temsilciyi seçerek rektörle görüşme kararı aldı.

Rektör Tolga, temsilci öğrencilere, gazetecilere konuştuğunu ancak aşağı inip toplanan öğrencilere açıklama yapmayacağını belirtti. Tolga, bildiri yazma fikrinin hükümetten gelmediğini kendi kararları olduğunu ve şiddete karşı olduklarını belirtti.

Öğretim üyelerinin üçte ikisi karşı bildiri imzaladı

Öğrencilere, öğretim üyeleri de destek veriyor. GSU’deki 233 öğretim üyesinden 146'sı, rektörün açıklamasına katılmadıklarını açıklayan bildiriye imza attı.

Bütün gün süren GSÜ’deki eylem sona erdi.

Rektör özür dilemesine rağmen imzasını geri çekmedi ve istifayı kabul etmemekte direnirken, öğrenciler ise Rektör’ün bundan sonraki yapacaklarının takipçisi olacaklarını belirterek dağıldılar.

Rektöre karşı bildiri imzalayan 146 öğretim üyesinden biri olan Fen ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Osman Senemoğlu, rektör adına öğrencilere açıklama yaptı. Senemoğlu, rektörün kendisine yanlış anlaşıldığını aslında hem polis hem öğrenci şiddetini kınadığını belirttiğini aktardı. Ayrıca, bu bildiriyi yukarıdan bir dayatma ile imzalamadıklarını, Başbakan’ın açıklaması ile aynı güne denk gelmesinin tesadüf olduğunu ifade ettiğini belirtti.

Öğrenciler, Senemoğlu’na teşekkür etti; ancak rektörün samimi olmadığını, gazetecilere açıklama yaparken neden kendilerinin karşısına çıkamadığını söyleyerek rektörü yuhladı.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com