Diş ağrısına pratik çözümler...

Diş ağrısına pratik çözümler...
Uzmanlar, diş ağrısının çaresiz kalınan ciddi sorunların başında geldiğini belirterek, diş ağrısını dindirmek için yanlış uygulamalara karşı vatandaşları uyarıyor.

 Uzmanlar, diş ağrısının çaresiz kalınan ciddi sorunların başında geldiğini belirterek, diş ağrısını dindirmek için yanlış uygulamalara karşı vatandaşları uyarıyor.

 Uzmanlar, gece ya da istirahat saatlerinde yaşanan şiddetli diş ağrılarına karşı pratik çözümleri açıkladı.
Uzmanlar, diş ağrısının şiddetinin dişte meydana gelen ve tedavisi ihmal edilmiş çürüklerin, diş sinirine yakınlığıyla doğru orantılı arttığını söyledi. Arı, diş ağrısının dayanılmaz olduğu durumların çürüğün pulpaya ulaşması ve dişin hissini veren sinirin ağız ortamı ile ilişkide olmasından kaynaklandığını ifade ederek, 'Diğer dayanılmaz ağrıların sebebi ise uzun süre tedavi edilmemiş çürüklerin dişin kökünde ve yumuşak dokuda oluşturduğu enfeksiyondan kaynaklanan apsedir. Her iki durum da zonklar tarzda kulaklara yansıyan, uyuşukluk hissi veren sert ağrılar yaşanır. Tüm ağız içi problemlerde olduğu gibi diş ağrılarında da ilk adım zaman kaybetmeden diş hekimine başvurmaktır. Diş hekimine gidilemediği durumlarda ise pratik ve kolay önlemler alınabilir' dedi.
Uzmanlara göre basit tedbirler şöyle:
'Alerji yapmadığına emin olduğunuz ağrı kesiciyi tok karnına kullanmaktır. Unutmayın ki ağrı kesiciler içildikten 15-30 dakika sonra etkilerini gösterecektir. Diş ağrısı çürükten kaynaklanıyorsa ve dişinizin çürük kısmında birikmiş gıda artıklarının temizlenmesi yani dişlerinizin fırçalanması işe yarayabilir. Dişinizin ağrısı ile birlikte yüzünüzün veya çenenizin bir bölümünde şişme belirtisini görüyorsanız bu bölgeye havluya sarılmış bir buz ile yapılacak soğuk kompres ağrının azalmasına, şişmenin engellenmesine yardımcı olacaktır. Ağrıyan dişinize kesinlikle aspirin veya benzer kimyasal, alkollü maddeler tatbik etmeyiniz. Bu tür maddeler asidik özellikler taşıdığından hem ağrıyı dindirmeyecek hem de o bölgede yumuşak dokuda yanıklara ve ikinci bir ağrının eklenmesine neden olacaktır. Ağız içinde yapılacak ılık ve tuzlu bir gargara ağrının azalmasına yardımcı olabilir.'

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com