Dış basın Esad-Davutoğlu görüşmesini yorumladı

Dış basın Esad-Davutoğlu görüşmesini yorumladı
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Şam ziyaretine dünya medyası geniş yer ayırdı.

 
"TÜRKİYE SURİYE'YE MÜDAHALE EDEBİLECEK TEK ÜLKE"

 
Telegraph: Türkiye askeri yeneteği, ulusal güvenlik çıkarları ve elverişli coğrafi konumu ile Suriye'ye müdahale edebilecek tek ülke. Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyine asker göndermek için, NATO, Arap Birliği ve muhtemelen BM Güvenlik Konseyi'nden uluslararası destek sağlaması olasılığı giderek artıyor. İlk aşamada muhtemelen Haseki, Rakka, İdlib ve Halep illerinde 10-20 km'lik bir tampon bölge yaratılacaktır.
 
"ERDOĞAN'IN 10 YILLIK EMEĞİ BOŞA GİDEBİLİR"
 
Reuters: Türkiye'nin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile dostluğu kırılma noktasına yaklaştı. Eğer Davutoğlu, elleri boş dönerse, Erdoğan, son 10 yılda emekle beslediği dostluğu bırakmak ve Esad'ı daha tecrit ve İran desteğine bağımlı bırakmakla karşı karşıya kalacak.
 
New York Times: Davutoğlu son uyarıyı iletiyor.
 
Los Angeles Times: Türkiye daha sert bir yaklaşıma hazırlanıyor.
 
Jerusalem Post: Türkiye, Esad'a, "Kaddafi'nin yolundasın" mesajı iletti.
 
DAVUTOĞLU-ESAD GÖRÜŞMESİ LÜBNAN BASININDA
 
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun dün Suriye'ye yaptığı ve bütün dünyanın ilgiyle izlediği ziyaret, Lübnan gazetelerinde de geniş bir şekilde yer aldı.
 
Essafir gazetesi: Birinci sayfadan Suriye lideri Beşşar Esad ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun görüşme sırasında çekilen fotoğrafı eşliğinde verilen haberde, "Suriye ile Türkiye arasında diyalog yeniden kuruldu. Öncelik istikrar" başlığı yer aldı.
 
Haberde Ahmet Davutoğlu'nun, Suriye yönetimine Türkiye'nin mesajlarını açık olarak verdiği görüşlerine yer veriliyor. Suriye Devlet Başkanı Esad'ın ise, ülkedeki terörist gruplara asla müsaade etmeyeceklerini ve istikrarı korumak için gerekenleri yapacağını söylediği belirtildi.
 
Gazetede yer alan haberde, görüşmenin olumlu bir havada gerçekleştiği ve önce heyetler, sonra da Esad ve Davutoğlu arasında 3'er saat sürdüğü kaydedildi.
 
"TÜRKİYE ŞAM'A KISA SÜRE VERDİ"
 
Ennahar gazetesi: "Davutoğlu Şam'a şiddeti durdurması için kısa bir süre verdi" başlığıyla, görüşmeleri birinci sayfadan geniş olarak okurlarına duyurdu.
 
Görüşme sırasında Davutoğlu'nun, bundan sonra atılması gereken adımlar konusunda Türkiye'nin bütün düşüncelerini detaylı olarak anlattığı ve akan kanın bir an önce durması gerektiğini söylediği belirtildi.
 
El Mustakbel gazetesi: Birinci sayfadan verdiği haberde, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun Suriye'ye yaptığı ziyarette, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün yazılı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ise sözlü mesajını Esad'a ilettiğini duyurdu.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com