Diş çürükleri artırıyor...

Diş çürükleri artırıyor...
Uzmanlar, sürekli değişen beslenme alışkanlıklarıyla eskiye oranla diş çürüklerinin artırdığını söyledi.

Uzmanlar, sürekli değişen beslenme alışkanlıklarıyla eskiye oranla diş çürüklerinin artırdığını söyledi.
Ağız ve diş sağlığının toplum sağlığının giriş kapısı olduğunu belirten uzmanlar, kötü ağız hijyeninin, sistemik pek çok rahatsızlığın başlangıç nedeni olduğunu kaydetti. Dünyadaki koruyucu diş hekimliği uygulamalarının yaygınlaştığı, her geçen gün yeni bir bulaşıcı hastalığın çıktığı ve estetik kaygıların giderek arttığı günümüzde dişin ve diş hekimlerinin önemi daha da arttığını ifade eden Dündar şöyle konuştu:
'Diş sağlığı için zararlı olarak nitelendirilen gıda maddeleri şekerli ve asitli gıdalar ile dişler üzerine yapışıp kalan kolay temizlenemeyen maddelerdir. Bunları tamamen kesmek değil, ancak belirli bir düzen içinde tüketmek ve sonrasında diş temizliğinin yapılması çürüğün önlenmesi için gereklidir.
Özellikle diş çürüğü eskiye oranla daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni beslenme alışkanlıklarının değişmesidir. Günümüzde hazır gıda sektöründeki gelişmeyle bu tür gıdaların tüketimi artmıştır. Bisküvi, şeker, çikolata, kola gibi her an elimizin altında olan bu gıda maddeleri dişlerin üzerinde yapışıp kalan ve asit oluşturan maddeler oldukları için diş çürüğünün artışının başta gelen nedeni olarak karşımıza çıkmaktadır.'
Ağız ve diş sağlığının korunmasında vatandaşa büyük görevler düştüğünü ifade eden uzmanlar, 'Ağız ve diş sağlığı insanın tüm yaşımı boyunca önemli olmakla beraber 6-12 yaş arası daimi dişler ağızda yerine aldığından bu dönem daha fazla önem kazanmaktadır. Diş hekimliğinin modern dünyanın ayrılmaz bir parçası olduğu günümüzde, vatandaşlarımıza büyük görevler düşmektedir. Düzenli diş fırçalama, diş ipi kullanma, düzenli kontrollere gelme ve diş sağlığını sağlıklı ortamlarda tedavi ettirme yapması gerekenlerin en başında gelir. Bundan dolayı toplumumuzda insanların kaliteli yaşamları için ağız ve diş sağlığına önem göstermeleri gerekmektedir' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com