Diş eti hastalığı kalp yetmezliğine neden oluyor!

Diş eti hastalığı kalp yetmezliğine neden oluyor!
Türkiye'de toplumun yüzde 70'inin diş eti hastalıklarının olduğunu vurgulayan uzmanlar, bu durumun kalp yetmezliği ve şekere yol açabildiğini belirtti...

Türkiye'de toplumun yüzde 70'inin diş eti hastalıklarının kıskacında olduğunu vurgulayan uzmanlar, bu durumun kalp yetmezliği ve şekere yol açabildiğini belirtti. İnsanların diş ve dişeti sağlığını önemsemediğini kaydeden uzmanlar, 'Dünya üzerinde varolan birçok hastalığın temelinde diş ve diş eti hastalıkları yatıyor. Ama kimse bu durumu önemsemiyor' dedi.
Türkiye'de bir hayli yaygın olan diş ve diş eti hastalıklarının kalp yetmezliğinden şeker hastalığına kadar birçok önemli hastalığın temelini oluşturduğunu söyleyen uzmanlar, toplumun diş eti hastalıklarını önemsemediğini kaydettiler. Uzmanlar, 'Dişeti hastalığı olan kişilerin kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranı 2-3 kat daha fazla. Üstelik kalp krizi geçirme riski de oldukça yüksek. Bununla beraber diş ve dişeti hastalıkları, şeker, beyin apsesi, romatizmal hastalıklar, böbrek yetmezliği gibi birçok rahatsızlığın oluşmasının nedenleri arasında yer alıyor. Ancak kimse bu durumu önemsemiyor. Ağız ve diş sağlığına gereken önemi vermiyor' diye konuştu.
Ağızdaki kötü tat, koku ve diş çürümelerinin diş eti hastalığının belirtileri olduğunu da dile getiren uzmanlar, ağız ve diş sağlığı için herkesin 6 ayda bir kontrolden geçmeleri gerektiğini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com