"Dış politikada çok tehlikeli sularda gidiyoruz."

"Dış politikada çok tehlikeli sularda gidiyoruz."
CHP eski Milletvekili ve emekli Büyükelçi Onur Öymen'in, son 10 yılda meydana gelen önemli dış politika gelişmelerini değerlendirdiği "Uçurumun Kenarında Dış Politika" başlıklı kitabı piyasaya çıktı.

CHP eski Milletvekili ve emekli Büyükelçi Onur Öymen'in, son 10 yılda meydana gelen önemli dış politika gelişmelerini değerlendirdiği "Uçurumun Kenarında Dış Politika" başlıklı kitabı piyasaya çıktı.

Remzi Kitabevi'nden yayınlanan 287 sayfalık kitabında Öymen, Mecliste görev yaptığı 2002-2011 yılları arasında Türkiye'de dış politikada yaşanan önemli gelişmelere ilişkin değerlendirmeleriyle birlikte Deniz Baykal, Şükrü Elekdağ ve kendisinin konuşmalarına, eleştirilere ve uyarılara yer veriyor.

Onur Öymen, "tarihe bir not düşmek" olarak nitelendirdiği kitabında ayrıca, "Amerika'nın Irak müdahalesi, 1 Mart Tezkeresi'nin sonuçları, Hükümetin Kürt açılımı, Orta Doğu'daki gelişmeler, Arap Baharı, Füze Kalkanı sorunu, Kıbrıs sorunu, Avrupa Birliği ve Ermeni sorunu" gibi konuları irdeliyor.

Öymen yaptığı açıklamada Mecliste terörle mücadele konusunda yaptığı Dersim ayaklanmasının da yer aldığı Kasım 2009 tarihli konuşmasınının tam metnine de yer verdiğine dikkat çekti. Öymen, söz konusu konuşmaya ilişkin şunları söyledi:

"İçinde bir kelime ile Dersim'den bahsediyorum halbu ki orada çok önemli şeyleri anlatıyordum. İstismar edildi. O konuşmada ben başka şeyler anlatıyordum. İşte iktidarın terörle nasıl temas ettiğini, görüştüğünü ve yabancıların nasıl telkin ettiğini anlatıyordum bundan rahatsız oldular. Onun için Dersim'i bahane ederek böyle bir siyasi linç kampanyası yürütmeye çalıştılar. Sonunda kimin haklı olduğunu merak edenler benim o konuşmamı okuyabilirler."

Öymen ayrıca, "Dış politikada çok tehlikeli sularda gidiyoruz. Türkiye bir anlamda yine uçurumun kenarında bir politika izliyor. Özellikle Suriye ve İran konuları Türkiye'nin başına çok ciddi gaileler açacak konulardır" uyarısını yaptı.  (EAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com