Diş sağlığı, anne karnında başlıyor

Diş sağlığı, anne karnında başlıyor
Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aras:

ZONGULDAK (AA) -  Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şaziye Aras, düşük doğum ağırlığı, annenin geçirdiği ağır hastalıklar, yetersiz beslenmesi ve erken doğumun çocukların dişlerinin gelişimini olumsuz etkilediğini söyledi.

Aras, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bebeklerin ağızlarına mikroorganizmaların yerleşmesinin dişlerin küçük yaşlarda çürüme riskini arttırdığını anlattı.

Çürük yapıcı mikroorganizmaların anneden ve ailenin diğer bireylerinden bebeğin ağzına taşınabildiğine işaret eden Aras, "Bunu önlemek için anne hamilelikten itibaren ağız bakımına dikkat etmeli,  çürük ve diş eti hastalığı varsa tedavi edilmelidir. Annenin bebeğin kullandığı emzik veya kaşığı ağzına sokarak vermesi ile ağzındaki mikroplar bebeğine bulaşır" diye konuştu.

Aras, bebeğin elini annenin ağzınıza sokması veya dudaklarından öpmesiyle de mikropların taşınabileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Düşük doğum ağırlığı, annenin geçirdiği ağır hastalıklar, gebenin yetersiz beslenmesi ve erken doğum, çocuğun dişlerinin gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Bu çocuklarda dişlerin çürüme riski daha yüksektir. İnsanlarda ağız diş sağlığının temeli bebeklik çağlarında atılıyor. Çocuklara diş fırçalama alışkanlığı konusundaki eğitimin 1,5-2 yaşında verilmesi gerekmektedir."

- "Bardak kullanımı diş çürüğünü engelliyor"

 Anne sütünün bebekler için en ideal besin olduğuna dikkati çeken Aras, "Yapısındaki şeker nedeniyle çürük yapıcı etkiye sahip olduğu unutulmamalıdır. Biberonla beslenmenin yanı sıra bebeğin gıdasını püre şeklinde besinler oluşturduğundan dişlerin çürüme riski yüksektir. Süt ve mamalara şeker ilave edilmemelidir" ifadesini kullandı.

Aras, özellikle gece son beslenmeden sonra bebeğin dişlerinin temizlenmesi gerektiğini belirterek, çocuklara bir yaşından itibaren bardak kullanmasının öğretilmesi gerektiğini anlattı.

Çocuklara süt ve meyve suyu gibi içecekleri bardakla vermenin diş çürüğünü engellemede önemli rol oynayacağını aktaran Aras, şöyle devam etti:

"Bebeğin emziği asla bal, şeker, pekmez gibi tatlı besinlere batırılmamalıdır. Eğer bebeğinize geceleri yatarken biberonla mama, şekerli süt, meyve suyu veya sık sık anne sütü veriyorsanız dişleri çürüyebilir. 1 yaşından sonra biberonla gece beslenmesi önerilmemektedir. Çocuk biberon emmeden uykuya dalamıyorsa emzik veya biberonla sadece su verilmelidir. Gece beslenmesine devam ettiğiniz durumda dişler çıktıktan sonra beslenme sonrası temiz ve nemli tülbentle bebeğinizin dişlerini temizleyiniz." 

Aras, süt dişlerinin insan gelişiminin en aktif döneminde görev yaptığını dile getirerek, "Çocukların rahatça gülebilmeleri için süt dişlerine ihtiyaç vardır. Çürük veya zamanından önce çekilen dişler çocukların arkadaşları tarafından aşağılanmasına ve alay konusu olmasına yol açar. Küçük yaşta ruhlarında onulmaz yaralara neden olur. Ön diş eksiklikleri, bazı seslerin hatalı telaffuz edilmesine neden olduğundan çocuklar doğru ve güzel konuşamaz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com