"Dış Ticaret Araştırma Merkezi" protokol imza töreni

Dış Ticaret Araştırma Merkezi protokol imza töreni
TİM Başkanı Büyükekşi:

İSTANBUL (AA) - Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "TİM-Eximbank-İstanbul Ticaret Üniversitesi Dış Ticaret Araştırma Merkezi"nin (TEDAM) kurulmasıyla önemli bir think tank kuruluşunun da tesis edildiğini belirtti.

TİM, Eximbank ve İstanbul Ticaret Üniversitesi işbirliğiyle kurulan TEDAM'ın protokol imza töreninde konuşan Büyükekşi, TEDAM'ın, Türkiye'nin ilk dış ticaret araştırma merkezi olarak faaliyetlerini İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin Sütlüce kampüsünde gerçekleştireceğini söyledi.

Büyükekşi, "TEDAM, bir fikir üretim merkezi olacak. TEDAM bünyesinde 2023 hedeflerine ve uzun vadeli stratejilere yönelik detaylı araştırma ve analizler yapılacak. Uzun vadeli politikalar bu merkezde belirlenecek" bilgisini verdi.

TEDAM çatısı altında bilgilendirme faaliyetleri, seminer, çalıştay, eğitim, panel ve konferanslar düzenleneceğini aktaran Büyükekşi, "Dış Ticaret Araştırma Merkezimiz, ihracatımızın rekabet gücünü etkileyen faktörlere, ihracat-verimlilik ilişkilerine, dış ticarette pazar ve tüketim eğilimlerine, Türk ihraç ürünlerinin dış pazarlardaki algısına, dış ticaretin finansmanına, inovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşma ile yüksek katma değere yönelik politikalara odaklanacak."

Merkez için TİM'in, ihracatçıların ana finansman kaynağı ve çözüm merkezi konumunda bulunan Eximbank'ın ve İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin birlikte çalışacağını anlatan Büyükekşi, "Merkezimiz sadece camdan kürede araştırma yapmayıp sahaya inerek ihracatçılarımızın sorunlarını yakından takip edecek, çözüm önerileri geliştirecek. İhracatçıların nabzını tutacak. Talep ve beklentilerine yönelik çalışmalar yapacak. Detaylı analizlerle hem ihracatçılara hem de politika yapıcılara ışık tutacak. Türkiye'nin dış ticaretini aydınlatacak" diye konuştu.

 

- "Dünyada think tank'lerin sayısı giderek artarken, Türkiye bu konuda oldukça gerilerde"

 

TEDAM'ın dünyada pek çok muadili bulunduğunu, Türkiye'nin bu alanda geç kaldığını dile getiren Büyükekşi, şunları kaydetti:

"Dış ticareti artırmaya odaklanan başta Almanya, Avusturya, Güney Kore ve Japonya olmak üzere pek çok ülkede bu merkezler var. Hindistan 2020 Kalkınma hedeflerini 'Küresel Dış Ticaret Enstitüsü' ile planlıyor. Kore Uluslararası 'Lojistik ve Ticaret Araştırma Enstitüsü', Kuzeydoğu Asya'daki en önemli araştırma merkezi konumunda. 1931 yılında kurulan Rusya Dış Ticaret Akademisi, bugüne kadar dış ticaret alanında 15 bin mezun verdi. Türkiye'de bir dış ticaret merkezi olmaması ise büyük bir eksiklik oluşturuyordu. Şimdi biz bu açığı TEDAM ile kapatıyoruz."

TEDAM'ın aynı zamanda yeni düşünce ve alternatif politika üretme anlamında etkin bir düşünce kuruluşu, yani think tank olacağına dikkati çeken Büyükekşi, "Rekabetin giderek kızıştığı bir ortamda, dünya ekonomilerinin düşünce kuruluşlarına daha fazla yöneldiğini görüyoruz. 2012 rakamlarına göre dünya üzerinde 5 bin 500 farklı think tank var. Bunların büyük çoğunluğu Amerika ve Avrupa'da bulunuyor. Dünyada think tank'lerin sayısı giderek artarken, Türkiye bu konuda oldukça gerilerde. Biz de TEDAM'la gelişime katkı sağlayacağız" değerlendirmesini yaptı.

Merkezde ilk etapta 1 direktör, 1 kıdemli uzman ve 2 uzman yardımcısının çalışacağını aktaran Büyükekşi, "Burada öncelikle 3 tane kurumun başkanı buranın en üst düzey yöneticisi… Diyelim ki 3 tane projeye karar verirsek buraya ilave akademisyenler proje bazlı olarak ilave edilebilir. Veya gelecek projelere göre tam zamanlı olarak ilave edilebilir. Şu anda bizim tahminimiz burada yılda 12 tane araştırma yapılabileceği… Bizim aslında burada hedefimiz şu; bir takım şeyleri sadece belli kişilerin tahminleriyle, görüşleriyle değil bir alt yapı oluşturup bu alt yapıyla da bilimi, ve üniversitenin değerli hocalarını kullanıp çıkacak sonuçları analiz etmek ve duyurmak" diye konuştu. 

 

- "TEDAM  projesinin önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyorum"

 

İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Nazım Ekren ise TEDAM'ın Türkiye'nin dış ticaretini hem ulusal hem de küresel bazda analiz ederek, çözüm önerileri getireceğini belirtti. Ekren, "İhracatı 3 alt başlıkta ele almayı düşünüyoruz. Sektörel kırılımları, ürün ve hizmet dağılımını ve ülkeler bazında gelişmeleri ayrı ayrı inceleyeceğiz. Eğer gerekli olursa da 3 alt başlık için de belki teknik ifadeyle alt masalar ve uzmanlar da oluşturacağız" bilgisini verdi.

Ar-Ge ve inovasyon konusunda etkin çalışmalar yaparak bunu sektörlerin paydaşlarıyla paylaşacaklarını belirten Ekren, burada yayınlayacakları bültenlerle ihracat çevrelerine somut katkı sunacaklarını anlattı.

Türkiye İhracat Kredi Bankası (Türk Eximbank) Genel Müdürü Hayrettin Kaplan da, Eximbank'ın özellikle son 3 yılda önemli bir dönüşüm süreci yaşadığını hatırlatarak, "İhracatçımıza daha fazla katkı yapmak amacıyla belli bir aşama kaydettik. Örneğin 2010'da ihracatçımıza Türkiye ihracatının yüzde 7'si oranında destek verirken geçen yıl itibarıyla bu oranı yüzde 18'e çıkardık" ifadelerini kullandı.

TEDAM projesiyle Türkiye ihracatının uzun vadeli hedeflerine destek sunmayı amaçladıklarını dile getiren Kaplan, "TEDAM'la çalışmaya biz de belli bir oranda destek verdik. İhracatçımıza destek verme amacıyla çalışmaya biz de dahil olduk. Amacımız, ihracatçıya verdiğimiz finansman ve alacak sigortası desteğinin yanı sıra aynı zamanda araştırmada çalışan arkadaşlarımızın sair desteklerle bu çalışmaya da bir katkısının olmasını sağlamaktı. Ben TEDAM  projesinin önemli bir boşluğu dolduracağına inanıyorum" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com