Dış Ticaret Eğitimleri Bolu ve Düzce’de tamamlandı

Dış Ticaret Eğitimleri Bolu ve Düzce’de tamamlandı
Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından Düzce ve Bolu illerinde ihracat yapan veya ihracat yapma isteğinde olan firmalara yönelik düzenlenen dış ticaret eğitimleri tamamlandı.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından Düzce ve Bolu illerinde ihracat yapan veya ihracat yapma isteğinde olan firmalara yönelik düzenlenen dış ticaret eğitimleri tamamlandı.

MARKA tarafından Ticaret ve Sanayi Odaları işbirliğiyle Düzce ve Bolu’daki firmaların dış ticarete ilişkin bilgilerini geliştirmek üzere düzenlenen Haziran 2012 dönemi dış ticaret eğitimleri tamamlandı.

Yoğun içeriği olan bu tür eğitimlerin kalkınma ajansı tarafından, bölgenin dinamiklerini harekete geçirmeyi sağlamak ve bu gelişmeyi hızlandırmak için ücretsiz verilmesinin çok önemli olduğunu belirten katılımcılar, eğitim sonucunda dış pazarlarda müşteri bulma ve sonrasında gelişecek süreçlere ilişkin detaylı bilgi sahibi olduklarını ifade ettiler.

Konusunda deneyimli eğitmenler eliyle, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası ve Düzce Ticaret ve Sanayi Odası evsahipliğinde Haziran 2012 döneminde tamamlanan ve 3 tam gün süren eğitimlerde; pazar araştırmasının yöntemleri, dış ticarette teslim şekilleri, dış ticaretin finansmanı, dış ticarette ödeme şekilleri, uygulamalı akreditif açılması, ihracat ve ithalat rejimi, ihracatta devlet yardımları gibi daha birçok konuda eğitim katılımcılarına uygulamalı bilgiler verildi.

MARKA Genel Sekreteri Erkan Ayan, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada MARKA’nın görev alanına giren ve Kocaeli, Sakarya, Bolu, Düzce ve Yalova’nınyer aldığı TR42 Bölgesinin ihracat yapma potansiyeli yüksek bölgelerarasında ön sıralarda yer aldığını söyledi. Bu sebeple, bölgedeki firmaların dış ticarete yönelik bilgilerinin geliştirilmesinin, bölge ihracatının, dolayısıyla ülkemiz ihracatının artışına önemli katkı sağlayacağına inandığını belirten Ayan, “Ülkemizin 2023 yılında 500 milyar dolar olarak konulan ihracat hedefine ulaşılmasında, yerelde yapılan buna benzer kalkınma hamlelerinin önemli bir rolü olacaktır. Bolu ve Düzceli firmaların MARKA’nın gerek mali destek programlarını, gerekse firmalara yönelik düzenledikleri eğitimleri yakından takip etmeleri ve programlara katılım sağlamaları faydalı olacaktır” diye konuştu. 

Kaynak: İHA

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com