DİSCOP İstanbul 2014

DİSCOP İstanbul 2014
Anadolu Ajansı'nın resmi etkinlik ortağı olduğu etkinlik kapsamında "Pasaport Sahibi Diziler" başlıklı panel düzenlendi

İSTANBUL (AA) - SBS Uluslararası İçerik Başkanı Jane Roscoe, Türkiye'ye ve özellikle Orta Doğu'da, son birkaç yılda çok canlı bir dizi ortamı olduğunu gördüklerini bildirdi.

Anadolu Ajansı'nın resmi etkinlik ortağı olduğu, 90'dan fazla ülkeden, 250 medya kuruluşu, dizi, film, belgesel ve reklam filmleri üretici, dağıtıcı firmaları ile binin üzerinde delegenin katıldığı "DİSCOP İstanbul 2014", Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda başladı.

DISCOP İstanbul 2014 kapsamında düzenlenen "Pasaport Sahibi Diziler" başlıklı panelde konuşan SBS Uluslararası İçerik Başkanı Jane Roscoe, şirketlerinin dünyanın her tarafından ve farklı dillerden içerik alma anlamında güzel bir geçmişi olduğunu belirterek, "Bu formatları alıyoruz, alt yazısıyla birlikte yayınlıyoruz. Dizi formatlarına yönelik içerik, özellikle son bir kaç yıldır ciddi anlamda değişti" dedi.

Roscoe, artık diziye başka şekilde bir bakış açısı olduğunu ifade ederek, formatların el değiştirmesine bakıldığında genellikle gerçeklere dayalı programlardan bahsedildiğini söyledi.

Bu programlardaki intikam, aşk, sevgi gibi evrensel temaların çok iyi ve hızlı şekilde başarılı olduğunu dile getiren Roscoe, şöyle devam etti:

"Ancak suç programları da yine dünya çapında çok başarılı. İskandinav dizileri de bunun ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. Türkiye'ye baktığımızda, özellikle Orta Doğu'da, son birkaç yılda çok canlı bir dizi ortamı olduğunu görüyoruz. İsrail'de de çok ciddi bir başarı var. Onlarında pek çok dizi formatları satın alındı. Bu bölgeden 'Daha sonra ne çıkacak' diye bakıyoruz. Dünya, farklı yerlerden gelen dizilere daha da açık bir hale geldi. Hem orijinal formatları içerisinde ama aynı zamanda yeniden uyarlama anlamında da daha fazla bir ilgi var."

Formatın çok önemli olduğuna dikkati çeken Roscoe, "Ama yeniden çekildiğinde özgünlük son derece önemli. Yerel bir tat da katılabilmeli. Bu açıdan formatlanmış diziler, bunu yapabildikleri için başarılı oldular. Bence bunu düşünebilmeliyiz" diye konuştu. 

- "Dizilerdeki fikirler, konular, orijinal ve evrensel olmalı"

Ukrayna'da faaliyet gösteren Film UA Group yöneticisi Kateryna Vyshnevska, Ukrayna'nın televizyon açısından bakıldığında uzun bir geçmişe sahip olmadığını ifade ederek, şirketlerinin televizyon ve film prodüksiyonu konusunda çalıştığını söyledi.

 Vyshnevska, şirketlerinin 10 yıldan fazla bir geçmişe sahip olduğunu belirterek, "Bu 10 yıllık süre içerisinde de uluslararası alana geçtik. Yerel ve lokal anlamda çalışıyoruz. Bağımsız ülkeler pazarında odaklanıyoruz. Kendi pazarımızda da son derece ünlüyüz. Ana yayıncı ve kanallarla çalışıyoruz. Farklı türlerde de projeler gerçekleştiriyoruz. Ancak bunu uluslararası sunabilmek, bu zamana kadar çok yaptığımız bir şey değildi" ifadelerini kullandı. 

Bu yıl birtakım değişiklikler olduğunu, yeni bir televizyon dizisiyle çalışmaya başladıklarını belirten Vyshnevska, bu projenin bir suç dizi olduğunu ve dizilerdeki fikirlerin, konuların, orijinal ve evrensel olması gerektiğini kaydetti. 

 Vyshnevska, bu dizinin son derece başarılı olduğunu ve uluslararası pazarda ilk kez bir Ukrayna şirketinin hem format hem de bitmiş hakları anlamında ana stüdyolara satıldığını ifade ederek, dizinin bu kadar başarılı olmasını, geliştirme ve prodüksiyon aşamasında yaptıkları yatırımlara bağladı. 

- "Türk yapımlarına da nüfuz etmeye çalışıyoruz"

İtalya'da faaliyet gösteren Funwood Media'dan Riccardo Pisconti, genellikle İtalyan pazarına odaklandıklarını ve ilk etapta içerikler üzerinden birtakım analizler gerçekleştirerek, danışmanlık hizmeti verdiklerini anlattı.

Pisconti, Türk dizilerindeki içerikleri de değerlendirdiklerini belirterek, "Bunun sonucunda da İtalya pazarına hizmet sunuyoruz. Farklı içerikler ürettiğimiz çalışmalar oluyor. Japonya'dan ithal ettiğimiz çizgi film karakterlerinin satışını gerçekleştiriyoruz. Türk yapımlarını gözden geçirmeye çalışıyoruz" dedi.

Prodüksiyonlarının Türk dizilerinden farklılık gösterdiğini dile getiren Pisconti, ancak şirketlerinin de bu yolu seçerek mümkün mertebe pazarı biraz daha genişletmeye ve Türk yapımlarına da nüfuz etmeye çalıştığını kaydetti.

- "Türk prodüksiyonların İtalya pazarına açılacağını düşünüyorum"

Panelistler konuşmaların ardından dinleyicilerin sorularını cevapladı.

Pisconti, "İtalya pazarında karşılaşılabilecek sıkıntılar neler olabilir? Özellikle Türk dizilerini İtalya pazarında yayınlayacağınız zaman ne tür sıkıntılarla karşılaşıyorsunuz?" sorusu üzerine, şunları söyledi: 

"Türkiye'de yüksek kalite yapımlar var ancak İtalyanların mantalitesindeki farklılıktan dolayı bazı sıkıntılarla karşılaşabilirlar. Genellikle yerelleştirilmiş ürünler tercih ediliyor. Pek çok şirket ilk etapta İtalyan yapımlarını tercih ediyor. Biz belki Türk dizilerinin formatını ithal edebiliriz. Zaman içerisinde Türk prodüksiyonlarını İtalyan pazarına sunabilmek için biraz daha baskıda bulunabiliriz. Çünkü Türk prodüksiyonlarında önemli bir değer sunulduğu kanaatindeyim. Yakın gelecekte Türk prodüksiyonların İtalyan pazarına açılacağını düşünüyorum." 

- Kültürel bağ

SBS Uluslararası İçerik Başkanı Jane Roscoe, ilk etapta kültürel farklılıkların bir köprüyle bağlanması gerektiğini belirterek, bir prodüksiyonu, bir yapımı sadece pazara sunmakla kalmadıklarını, bununla beraber ortak yapımlarla kültürel bir bağ kurduklarını vurguladı. 

Roscoe, Avusturalya'da yaşayan Türklerin de Türk yapımlarını görmek isteyeceğini dile getirerek, şöyle konuştu: 

"Bu diziler ve yapımlar sayesinde bir bağlamda kültürel bir bağ da kurmuş oluyoruz. Böylelikle de kültürel olarak nasıl farklılıklara sahip olduğunu görebiliyoruz. Bence bu dizilerin en önemli unsurlarından biri de bu. Beraber çalışacağmız zaman, bir ortak yapım üreteceğimiz zaman aradaki bu kültürel farklılıkları kapatmamız gerekir. Hangi bölgede yapılırsa yapılsın yerelde yaşayan insanlara hitap edebilen ama aynı zamanda evrensel değerlere de sahip diziler başarılı olabiliyor. Artık insanlar dilsel farklılıklara da açık bir durumda. Artık insanlar alt yazıyla dizileri izliyor."

Frimantle Şirketi Ortadoğu Senaryo Departman Sorumlusu Donna Wiffen, Orta Doğu'da pazarın sorulması üzerine, bu bölgede de kaliteli yapımların olduğunu, biraz daha yaratıcı becerilerin geliştirilesi sonucunda dizi konusunda kar sağlayacaklarını, daha kaliteli yapımların ortaya çıkabileceğini söyledi. 

Bu dizilerin özellikle ramazan ayında çok fazla kar getirdiğini gördüklerini ifade eden Wiffen, "Farklı farklı türlerin bu ay içerisinde pazara sunumuyla beraber bence çok kaliteli ve yine iyi yapımların Orta Doğu piyasasında görülebileceğini umuyorum" dedi.

 - "Türkiye önemli bir pazar"

Global Agency Üst Yöneticisi İzzet Pinto da Türk dizilerindeki ortalama prodüksiyon maaliyetinin sorulması üzerine, şunları kaydetti:

"İyi olanlar yaklaşık 350-400 bin dolara kadar çıkabilir. Bunlar A sınıfı ürünlerin saatlik maliyetleridir. Biraz daha düşük yapımlarda saatlik maaliyetler, 150-200 bin dolar olabiliyor. Bunlar büyük rakamlar ama Türkiye de önemli bir pazar. Büyük bir rekabet olmasından dolayı bu kadar büyük bütçeler ayrılıyor. Küresel pazar da sürekli geliştiğinden artık insanlar prodüksiyona biraz daha fazla yatırım yapıyor. Artık biraz daha Amerika'daki pazara benzer bütçeler ayırıyoruz ve uluslararası satışlara odaklanıyoruz ki, daha fazla kar elde edebilelim. Tıpkı Amerika pazarındaki gibi bir pazar Türkiye'de oluşmaya başladı."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com